Home WiadomościZe Świata Zgromadzenie Księży Misjonarzy: Apel misyjny

Zgromadzenie Księży Misjonarzy: Apel misyjny

Redakcja

Drodzy Konfratrzy,
Łaska i pokój naszego Pana Jezusa Chrystusa niech będzie zawsze w naszych sercach!

Gdy rozpoczynamy miesiąc październik, musimy pamiętać, że poprzez zmianę pór roku, ten niedawny Nowy Rok 2013 zbliża się do końca. Zaiste, zarówno „Rok Wiary” jak i bieżący rok liturgiczny zbliżają się do końca. Jednakże w październiku, gdy obchodzimy Światową Niedzielę Misyjną, musimy pamiętać, aby słuchać wezwania Jezusa, by iść do przodu i być misjonarzami. W tym czasie przypominamy sobie z podziwem i miłością życie wielkich misjonarzy Kościoła i Zgromadzenia. Ich historie inspirują nas, abyśmy żyli na nowo misją Jezusa idąc drogą św. Wincentego a Paulo.

Chcę rozpocząć ten Apel Misyjny na 2013 rok od pewnej misjonarskiej historii, która rozpoczęła się 143 lata temu, kiedy dwaj konfratrzy, wierni naszej misjonarskiej tradycji, opuścili Francję, aby udać się do odległego, nieznanego miejsca. Dnia 9 listopada 1870 r. księża Gustave Foing i Augustine Rieux przybyli do Port of Bonaventura w Kolumbii (Ameryka Południowa) i rozpoczęli pracę: formację duchownych i misje parafialne. Ci odważni konfratrzy byli pierwszymi misjonarzami tego rejonu, który później przyjął nazwę Prowincji Ameryki Centralnej, rozciągającej się od Gwatemali do Peru.

Dnia 11 sierpnia 1913 r. ks. Antoni Fiat, Przełożony Generalny, w okresie silnego rozwoju, erygował Prowincję Kolumbijską, oddzielając ją od Prowincji Ameryki Centralnej. W tym czasie siedem z dziesięciu domów Prowincji Ameryki Centralnej znajdowało się w Kolumbii. W 2013 roku świętujemy najbardziej widzialny i trwały efekt tych pierwszych wysiłków: 100-lecie Prowincji Kolumbijskiej. Ci, którzy niegdyś byli misją, dzisiaj wysyłają misjonarzy na cały świat. Później powiem więcej na ten temat; ale zainspirowani ich duchem, dokonajmy rewizji naszych “misji ad gentes”.

MISJE MIĘDZYNARODOWE: BIEŻĄCE POTRZEBY

Papua Nowa Gwinea:
Ta misja się rozwija. Nasz konfrater, Jacek Tendej z Polski, został rektorem seminarium dla archidiecezji Bomana. Oprócz pracy formacyjnej w seminarium, posługujemy w wielu diecezjach, także w Port Moresby i Alotau-Sideia, gdzie nasz konfrater Rolly Santos pełni posługę biskupa. Seminarium i Instytut Teologiczny w Port Moresby zwracają się z prośbą o konfratrów, jak również parafie i misje. Język angielski (wersja pidżyn).

Wyspy Salomona:
Do końca 2013 r. pięciu konfratrów opuści tę misję i powróci do swoich macierzystych prowincji. Mamy nadzieję, że przynajmniej jeden konfrater z Indonezji dołączy w 2014 r. Aby sprostać wymaganiom pracy formacyjnej w seminarium i duszpasterstwa parafialnego, potrzebujemy konfratrów, którzy pomogą nam prowadzić dalej to rozpoczęte tutaj piękne dzieło. W tym roku przyjechali ks. Greg Cooney z Australii i ks. Jose Manjaly z Prowincji Indie Płd.. Dołączyli oni do ks. Twolde Teclemichael, rektora seminarium w Honiarze, gdzie również posługujemy. Oczekują także na przyjazd ks. Jeffy Harveya z Prowincji Zachodniej USA. Język angielski (wersja pidżyn).

Benin:
Jedna z naszych najnowszych misji. Ta francuskojęzyczna misja jest obsługiwana przez dwóch polskich konfratrów: Rafał Brukarczyk i Stanisław Deszcz. Dołączył do nich niedawno trzeci konfrater, Jarosław Lawrenz, również z Prowincji Polskiej, który ostatnio pracował w Prowincji Nowej Anglii. Po wielu przygotowaniach, konfratrzy są już ustabilizowani. Podejmują pracę duszpasterską, posługują Siostrom Cudownego Medalika i towarzyszą Rodzinie Wincentyńskiej.

Punta Arenas, Chile:
To ostatnio ustanowiona misja. Obecnie jest tam dwóch konfratrów z Prowincji Chile: ks. Pablo Vargas i ks. Gerardo Diaz. Poszukują oni kolejnego konfratra do posługi duszpasterskiej dla mieszkańców Punta Arenas i zewnętrznych wysp. Punta Arenas jest najbardziej wysuniętą na południe częścią Chile, graniczącą z Ziemią Ognistą. Język hiszpański.

NOWE MISJE

Alaska, USA:
Biskup Roger Schwietz OMI z archidiecezji Fairbanks na Alasce zwrócił się z prośbą o konfratra mówiącego po hiszpańsku, aby pomóc w wypełnianiu duszpasterskich potrzeb rozwijającego się w tym mieście społeczeństwa imigrantów. Przełożony Generalny i Wizytator Kolumbijski prowadzą obecnie rozmowy z diecezją celem podpisania umowy. Zainteresowanych konfratrów zapraszamy do współpracy. Alaska jest najbardziej wysuniętym na północ stanem USA. Język angielski i hiszpański.

Beni, Boliwia:
Otrzymaliśmy prośbę od biskupa z Boliwii, ks. Julio María Elías OFM, który stoi na czele wikariatu apostolskiego w Beni. On prosi o trzech konfratrów (2 księży i 1 brata), aby podjęli posługę miejscowej ludności, do której można się dostać tylko drogami wodnymi. Konfratrzy z południowego CLAPVI organizują „zespół misji ludowych”, aby udać się tam w 2015 r. jako doraźny projekt określenia duchowych potrzeb tych ludzi oraz możliwości przyszłej pracy misyjnej. Język hiszpański.

MISJE PROWINCJALNE: BIEŻĄCE POTRZEBY 

Kuba: 
Obecnie Prowincja Kubańska, w której jest mała liczba konfratrów, prowadzi rozmowy z innymi prowincjami na Karaibach odnośnie rekonfiguracji. Poprzedni wizytator, nadal aktywny w Prowincji, miał ostatnio bardzo poważny wypadek samochodowy. Ta sytuacja, a także odejście dwóch konfratrów do swoich prowincji macierzystych oraz mianowanie jednego konfratra Dyrektorem Sióstr Miłosierdzia w zrekonfigurowanej Prowincji Karaibskiej, stworzyło wyjątkowe znaczące problemy personalne w tej i tak już nielicznej Prowincji. Język hiszpański.

Wiceprowincja Świętych Cyryla i Metodego:
Ta wiceprowincja rozwija się i rośnie zarówno w liczbę konfratrów pochodzących z Ukrainy, jak i w znajdowaniu twórczych sposobów zaradzania duszpasterskim i materialnym potrzebom ubogich. Wiceprowincja, która posługuje na Ukrainie, Białorusi i Rosji, zaprasza konfratrów do współpracy albo jako swoich nowych członków albo na krótkoterminową umowę. Język rosyjski.

Wiceprowincja Mozambiku:
Ta wiceprowincja podejmuje pracę na rzecz ubogich, pracę formacyjną w seminarium oraz misje w Południowej Afryce. Jednakże nadal uzależniają prowadzenie swoich dzieł od konfratrów z innych prowincji. Zapraszają nowych konfratrów do współpracy. Język portugalski.

Prowincja Węgierska:
Ta prowincja, chociaż mała liczebnie, jest jedną z najmłodszych (jeśli chodzi o średnią wieku) w Zgromadzeniu. Konfratrzy angażują się w różne rodzaje pracy duszpasterskiej. Język węgierski.

Prowincja Chińska:
Prowincja Chińska nadal podejmuje posługę duszpasterską dla ludzi z Tajwanu i z Chin kontynentalnych. Konfratrzy prowadzą różnorodne duszpasterstwo. Język mandaryński.

Prowincja Paryska:
Prowincja Paryska poszukuje konfratra, który chciałby zaangażować się w posługę duszpasterską w Salonikach w Grecji, co jest misją Prowincji Paryskiej. Jest to duszpasterstwo parafialne oraz posługa różnym grupom językowym, które korzystają z parafii prowadzonej przez naszych konfratrów. Język grecki.

AKTUALIZACJE NT. MISJI MIĘDZYNARODOWYCH
To są aktualizacje nt. misji, które zostały założone po poprzednich apelach misyjnych. Te misje są dzisiaj rzeczywistością dzięki tym, którzy się zgłosili, a także dzięki waszym modlitwom i ofiarom.

ANGOLA:
Portugalskojęzyczna misja w Angoli przyjmuje trzeciego konfratra. Jest nim ks. Jason Cristan Soto, który obecnie czeka na wizę. Teraz jest tam dwóch: ks. Jose Maria Nieto i ks. Jose Ramirez, którzy podejmują pracę duszpasterską i towarzyszą Rodzinie Wincentyńskiej.

CZAD:
Ta francuskojęzyczna misja w Czadzie, sponsorowana przez COVIAM, jest pod nadzorem wizytatora z Nigerii. Jest tam obecnie dwóch konfratrów: ks. Onyeachi Ugwu z Prowincji Nigeryjskiej i ks. Roch Ramilijaona z Prowincji Madagaskaru. Chcieliby jeszcze jednego konfratra, który pomógłby im w pracy duszpasterskiej i w dotarciu do ludzi żyjących na terenach wiejskich.

EL ALTO:
Konfratrzy na tej misji prowadzą duszpasterstwo parafialne oraz towarzyszą Rodzinie Wincentyńskiej. Pracują tam: ks. Aidan Rooney, superior misji, ks. Cyrille Pierre De Nanteuil i ks. Jose Diego Pla Aranda. Wspierają także tętniący życiem program duszpasterstwa świeckich, celem wzmocnienia trzech centrów parafialnych w ich pracy. Należy wspomnieć, że dzięki planowaniu i przewidywaniu superiora misji, misja ta uzupełniła swój budżet poprzez zbieranie funduszy przez Internet i przez kontakty osobowe. Ich strona: www.vocesvicentinas.org

COCHABAMBA:
Ta boliwijska misja jest obsługiwana przez trzech boliwijskich konfratrów z Prowincji Chile: David Paniagua, Jorge Manrique i Luis Montoya. Podejmują oni pracę duszpasterską w parafii i placówkach misyjnych. Misja znalazła sposoby, aby uzupełniać swój budżet i być samowystarczalna.

TUNIS:
Ostatnio przybył tu ks. Jean-Pierre Mangulu z Prowincji Kongo. Będzie współpracował z ks. Firmin Mola Mbalo, superiorem misji. Konfratrzy w tej francusko- i angielskojęzycznej misji prowadzą duszpasterstwo parafialne i towarzyszą Siostrom Miłosierdzia.

Jak widzicie, duch misyjny Zgromadzenia jest ciągle żywy, dzięki życzliwości tak wielu konfratrów, którzy wspierają misje osobistym zaangażowaniem, ofiarami i modlitwami. Zatem raz jeszcze zwracam się do was z prośbą o wspieranie misji w taki sposób, jaki jest dla was możliwy. W załączeniu do tego listu znajdziecie nowe informacje Rady Generalnej: wyszczególnione konieczne kryteria, aby być misjonarzem. Zachęcam wszystkich do przeczytania i do przemyślenia, ponieważ Jezus i św. Wincenty wzywają nas do realizowania misjonarskiego powołania celem budowania Królestwa Bożego na ziemi. Drugi załącznik do tego listu ukazuje, w jaki sposób konfrater powinien odpowiedzieć, jeśli chce zgłosić się na misje, a także sposoby wpłacania ofiar na VSO. Wszystkie ofiary są mile widziane, bez względu na ich wielkość!
Jak widać, Prowincja Kolumbijska obchodzi w tym roku swoje 100-lecie. Od skromnego początku z dwoma francuskimi konfratrami, Prowincja jest dzisiaj obecna w USA, Brazylii, Chile, Kubie, Ekwadorze, Papui Nowej Gwinei, Francji (Tuluza), Rwandzie i Burundi, niosąc Chrystusa i nasz charyzmat, gdziekolwiek są posłani. Obecnie Prowincja ta ma 25 domów, 137 konfratrów i 50 kleryków. Ci, którzy kiedyś byli terytorium misyjnym, dziś są misjonarzami dla świata! Cieszymy się z tego i prosimy Pana żniwa, aby posyłał pracowników na swoje żniwo.
Wasz brat w św. Wincentym, G. Gregory Gay CM, Przełożony Generalny

WPŁATY NA RZECZ FUNDUSZU SOLIDARNOŚCI WINCENTYŃSKIEJ
Wpłaty Prowincjalne, Domowe i Indywidualne:
Czeki muszą być wystawione płatne tylko dla: „Congregazione della Missione”. Bank nie akceptuje żadnej innej nazwy. Powinny być wysłane do:

Econome General
Congregazione della Missione
Via dei Capasso, 30
00164 Roma, Italia

Inne formy transferów bankowych mogą być omówione z Ekonomem Generalnym.
Wyraźnie zaznaczyć, że wpłata jest na Fundusz Solidarności Wincentyńskiej (VSF)
W każdym przypadku:
Każda wpłata będzie potwierdzona. (Jeśli twoja wpłata nie zostanie potwierdzona w stosownym czasie, proszę się z nami kontaktować w celu wyjaśnienia.)
Proszę nas poinformować, jeśli dokonujesz jakiejkolwiek wpłaty pieniężnej, jak opisano powyżej.

Za: www.misjonarze.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda