Home Wiadomości Złoty Krzyż Zasługi Prezydenta RP dla ks. Piotra Burka CSMA

Złoty Krzyż Zasługi Prezydenta RP dla ks. Piotra Burka CSMA

Redakcja

Ks. Piotr Marcin Burek CSMA, rektor Papieskiego Sanktuarium Matki Bożej „ad Rupes” w Castel Sant’Elia, został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, wysokim odznaczeniem nadawanym przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej „po to, by ukazać zasługi, które powiększają chwałę i dobro narodu polskiego”.

W małym centrum rejonu Tusci wiadomość została przyjęta z wielkim zaskoczeniem, ale także z wielkim entuzjazmem, gdyż od wielu lat ks. Piotr jest otaczany przez wiele osób wielką wdzięcznością i szacunkiem. Pokorny kapłan, zawsze dyspozycyjny, poprzez swój styl bycia, poprzez swoje przystępne homilie stara się przybliżać jak najwięcej osób do wiary i umacniać w niej, propagując także różnorodne inicjatywy w sanktuarium. Teolog i wykładowca, zakonnik i kapłan, otrzymał to bardzo ważne odznaczenie za zasługi, związane z niesieniem pomocy pielgrzymom, którzy z Polski przybywają do Włoch do miejsc kultu, za jego misję duchową, za jego wielkie poczucie ludzkiej solidarności, wychodząc poza zakres swoich normalnych obowiązków, poprzez szerokie i bezinteresowne zaangażowanie, także względem obywateli polskich znajdujących się w trudnościach, zaradzając ich potrzebom i kłopotom.

Ceremonia wręczenia Złotego Krzyża Zasługi w imieniu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, odbyła się w niedzielę 28 maja, pod przewodnictwem jego delegatów, posłów na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej: Kazimierza Gołojucha i  Mieczysława Miazgę, którym towarzyszyły ich żony i wielu wspaniałych gości. Cała ceremonia odbyła się w przepięknie udekorowanej kompozycjami kwiatów Bazylice Świętego Józefa, i przed wystawionym obrazem Matki Bożej „ad Rupes”, Patronki Diecezji Civita Castellana.

Pan Janusz Kotański, ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej, wraz ze swoją małżonką, uświetnili swoją obecnością całą ceremonię, w której udział wzięli także specjalnie przybywając na tę okazję, bracia ks. Piotra – Stanisław i Ryszard, a także jego siostry – Maria i Katarzyna. Pośród przedstawicieli włoskich władz cywilnych i wojskowych, należy wymienić burmistrza Castel Sant’Elia, pana Rodolfo Mazzolini, burmistrza Kalkaty, panią Sandrę Pandolfi, burmistrza Nepi, pana Pietro Soldatelli, komendanta posterunku Karabinierów w Castel Sant’Elia, pana Davida Querci, komisarza Policji Posterunku w Monterosi, pana Fausto Pietracci, kapitana Policji Skarbowej, pana Rosario Masdea.

Bezpośrednio po oficjalnej ceremonii wręczenia Krzyża Zasługi, miała miejsce uroczysta celebracja Eucharystii, w której uczestniczyli zaproszeni kapłani, a której wyjątkowego tonu, poprzez oprawę muzyczną, nadał chór „Nova Schola Cantorum” z Nepi. Bardzo wyjątkowa była też homilia wygłoszona z tej okazji przez ks. prałata Tymona Tytusa Chmieleckiego, pracownika sekcji dyplomatycznej Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. Zgromadzenie św. Michała Archanioła, otaczające swojego współbrata swoją bliskością, było raprezentowane przez ks. Mariana Babulę, prokuratora generalnego Zgromadzenia i przez ks. Bogusława Turka, przedstawiciela Prowincji Włosko-Szwajcarskiej.

Na zakończenie całej celebracji ks. Piotr, wyraźnie wzruszony, skierował słowa podziękowania przedstawicielom władz, obecnym na ceremonii i celebracji, a także licznie zgromadzonym wiernym, kórzy wypełniali po brzegi Bazylikę św. Józefa, kierując także wymowne przesłanie z podziękowaniem dla Prezydenta Polski za to ważne i niespodziewane odznaczenie, owoc długich lat pracy, wykonywanej bez rozgłosu, ale poprzez konkretne inicjatywy i modlitwę. Swoje szczególne podziękowanie ks. Piotr skierował  do samego Boga za dar kapłaństwa i za wszystkie otrzymane talenty, konieczne by prowadzić tę misję dla dobra wspólnoty.

Cała uroczystość zakończyła się agapą braterską, w której uczestniczyli wszyscy zaproszeni goście. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż goście z Polski wyróżniali się wielkim duchem otwartości i dyzpozycyjności względem wszystkich obecnych, co bardzo uderzyło uczestników. Wspaniały wieczór przebiegł w klimacie wielkiego świętowania i wielkiej radości. Osoby obecne, składając gratulacje księdzu Piotrowi, powtarzały i podkreślały, iż dla kapłana największą zapłatą jest zapłata Boża, ale otrzymane odznaczenie jest także ważne, gdyż przedstawia docenienie i wyróżnienie za wielkie zaangażowanie względem wszystkich i dodaje odwagi, by kontynuować tę drogę.    

Powyższy tekst jest tłumaczeniem artykułu Pameli PAMPARONI, jaki ukazał się we włoskiej prasie.

Za: www.michalici.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda