Home WiadomościZe Świata Zmarł chiński biskup, założyciel zgromadzenia zakonnego

Zmarł chiński biskup, założyciel zgromadzenia zakonnego

Redakcja

W setnym roku życia zmarł 30 grudnia chiński biskup Andrea Han Jingtao, ordynariusz diecezji Siping Kościoła „podziemnego”, uznawanego jedynie przez Stolicę Apostolską, a zwalczanego przez władze Chińskiej Republiki Ludowej. Duchowny spędził 27 lat w obozach pracy. Był naukowcem i profesorem uniwersyteckim. Założył też żeńskie zgromadzenie zakonne.

Urodził się 26 lipca 1921 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w 1947 roku. Z pomocą Legionu Maryi dbał o edukację religijną świeckich, łącząc w niej modlitwę, świadectwo i dzieła miłosierdzia. Gdy władze komunistyczne wypędziły z Chin zagranicznych misjonarzy, założył lokalne żeńskie zgromadzenie zakonne, którego członkinie nazwał „siostrami ze wzgórza Kalwarii”.

W 1953 roku trafił do obozu pracy. Przebywał w nim do 1980 roku, gdyż nie chciał tworzyć Kościoła „niezależnego i autonomicznego” w stosunku do Stolicy Apostolskiej. Ceniony był przez władze więzienne, które po uwolnieniu skierowały go na stanowisko lektora języka angielskiego na uniwersytecie w Changchun. Kilka miesięcy później został profesorem w tamtejszym Instytucie Historii i Cywilizacji Klasycznej. Prowadził zajęcia dla magistrantów i doktorantów, wprowadzając wielu Chińczyków w kulturę klasyczną, łacinę i grekę. Na emeryturę przeszedł w 1987 roku.

Pięć lat wcześniej został mianowany biskupem Sipingu w prowincji Jilin, której stolicą jest Changchun. Jednak święcenia biskupie mógł przyjąć potajemnie dopiero w 1986 roku. Na początku lat 80. władze połączyły wszystkie diecezje prowincji w jedną diecezję Jilin. Diecezja Siping, uznawana nadal przez Stolicę Apostolską, leżała częściowo na terytorium prowincji Jilin, Mongolii Wewnętrznej i prowincji Liaoning.

Od 1997 roku jego rezydencja biskupia znajdowała się pod stałym nadzorem, co utrudniało mu posługę biskupią. Również siostry ze wzgórza Kalwarii poddawane były szykanom, m.in. zamykano im klasztory. Mimo to bp Han podejmował starania na rzecz pojednania między katolikami „podziemnymi” i „oficjalnymi”, kontrolowanymi przez komunistyczne władze.

Diecezja Siping liczy około 30 tys.wiernych, w tym 20 tys. „podziemnych”. Kapłanów jest około 20, a sióstr zakonnych 100. Diecezja prowadzi też dzieła społeczne, m.in. sierociniec i ośrodek zdrowia.

pb (KAI/AsiaNews) / Siping
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda