Home WiadomościZe Świata Zmarł karmelitański biskup Adeodat Micallef

Zmarł karmelitański biskup Adeodat Micallef

Redakcja

W dniu 3 stycznia 2018 r. w szpitalu w Birkirkara na Malcie odszedł do wieczności sędziwy biskup karmelitański, emerytowany wikariusz apostolski w Kuwejcie, Francis Adeaodatus Micallef (w Karmelu Adeodat od Wniebowzięcia), Maltańczyk. W Karmelu zawsze nazywaliśmy go ojcem Adeodatem.

Urodzony 17 grudnia 1928 r. w Birkirkara, w 1947 r. wstąpił on do karmelitów bosych swej rodzimej prowincji maltańskiej i 22 sierpnia 1948 r. złożył śluby zakonne. Po studiach na Teresianum w Rzymie, 9 maja 1954 r., przyjął święcenia kapłańskie. W latach 1973-1979 był definitorem generalnym odpowiedzialnym za misje Zakonu. W 1979 r. został rektorem „Teresianum” i na tym stanowisku zastała go nominacja św. Jana Pawła II na biskupa – wikariusza apostolskiego w Kuwejcie, będącego misją „sui iuris” powierzoną przez Stolicę Apostolską Zakonowi Karmelitów Bosych już w 1948 r. W uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 1982 r. przyjął z rąk papieża sakrę biskupia w watykańskiej bazylice św. Piotra. Jako wikariusz apostolski w Kuwejcie, gdzie przebywało około tysiąca Polaków (inżynierów, geodetów, lekarzy i informatyków), zapraszał do nich z posługą rekolekcyjną polskich kapłanów (m.in. śp. ks. Mieczysława Malińskiego) i naszych współbraci zakonnych (byli tam m.in. o. Jerzy Zieliński, o. Grzegorz Firszt i o. Szczepan Praśkiewicz, podobnie jak w sąsiednim Iraku byli o. Klaudiusz Spyrka, o. Jan Kanty Stasiński i o. Stefan Skórnóg).

Przyjmując projekt polskiego arch.-inż. Krzysztofa Wiśniowskiego, bp Micallef doprowadził pod koniec lat dziewięćdziesiątych ub. wieku do rozbudowy kompleksu kościelnego w Kuwejcie, tj. katedry i sąsiadującego z nią klasztoru – rezydencji wikariusza apostolskiego i wspólnoty zakonnej. W czasie wojny w Zatoce Perskiej, spowodowanej inwazją Iracka na Kuwejt w 1991 r., pozostał w swej siedzibie, nie pozostawiając powierzonej mu owczarni bez opieki duszpasterskiej. W 1997 r. odwiedził Polskę, pragnął bowiem nawiedzić Czerną z grobem św. Rafała Kalinowskiego, o którym – jak wspominał – czytał książkę w języku włoskim już podczas nowicjatu.

W lipcu 2005 r. przeszedł na emeryturę i powrócił do swej prowincji zakonnej na Malcie. Był tam jeszcze mistrzem nowicjatu. W ostatnim czasie był coraz słabszy, ale zawsze wierny życiu wspólnotowemu i modlitwie. Pogorszenie się stanu jego zdrowia spowodowało konieczność leczenia szpitalnego, gdzie zastała go śmierć. Pogrzeb zmarłego odbędzie się 6 stycznia, w objawienie Pańskie, w 36 rocznicę sakry biskupiej o. Adeodata. Requiescat in pace!

Zauważmy, że po śmierci śp. bp. Adeodata Micallefa liczba karmelitańskich biskupów w Kościele wynosi szesnastu, wśród których jeden – o. Anders Arborelius ze Sztokholmu – jest kardynałem.

Za: www.karmel.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda