Home WiadomościZe Świata Zmarł o. Ryszard Szostak CSsR

Zmarł o. Ryszard Szostak CSsR

Redakcja

31 sierpnia 2014 w klinice w Neumarkt zmarł o. Ryszard Szostak CSsR, wykładowca WSD Redemptorystów i wieloletni duszpasterz w Niemczech. Przeżył lat 56, w Zgromadzeniu Redemptorystów 32 i w kapłaństwie 27.

O. Ryszard urodził się 17 lipca 1958 r. w miejscowości Mircze w diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Jego rodzicami byli Kazimierz i Weronika z d. Wszoła. Po ukończeniu szkoły podstawowej w Zamościu podjął naukę w technikum kolejowym w Lublinie, a następnie pracował na kolei. W 1980 roku wstąpił do Zgromadzenia Redemptorystów i odbył postulat w Tuchowie. Nowicjat przeżył w Lubaszowej i złożył pierwsze śluby zakonne 2 lutego 1982 r. Po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych w WSD w Tuchowie przyjął święcenia kapłańskie 31 maja 1987 r.

Pracował jako duszpasterz i katecheta w Tuchowie (1987-1988) i w Zamościu (1988-1991). W latach 1991-1996 odbył studia z dziedziny katolickiej nauki społecznej na Uniwersytecie w Ratyzbonie, gdzie uzyskał doktorat z teologii na podstawie pracyWert und Würde der Ergebnisse der Arbeit als Konsequenz der Würde des Menschen und der Würde der Arbeit. Podczas studiów pełnił jednocześnie posługę wikariusza Polskiej Misji Katolickiej w Ratyzbonie.

Po powrocie do Polski przez 6 lat był dyrektorem studiów i wykładowcą katolickiej nauki społecznej w Wyższym Seminarium Duchownym Redemptorystów w Tuchowie (1996-2002).

W czerwcu 2002 r. został proboszczem niemieckiej parafii Wappersdorf-Mühlhausen i Sulzbürg w diecezji Eichstätt. Ciężka choroba nowotworowa zmusiła go do wycofania się z posługi proboszcza, którą zakończył w sierpniu 2011 roku. Został przeniesiony do wspólnoty redemptorystów w Neumarkt, gdzie w miarę swoich sił pomagał duszpastersko w sanktuarium maryjnym Mariahilfberg.

Na drodze swojego powołania o. Ryszard spotykał wielu ludzi. Był ceniony za swoją skromność i uprzejmość w podejściu do innych, za sumienność w pełnieniu powierzonych zadań i duchową głębię kapłańsko-zakonnego życia. W jego posłudze przejawiała się życzliwość, miłość do ludzi i gorliwość o ich zbawienie.

Po długotrwałej terapii i latach cierpień, które znosił z godną podziwu cierpliwością i zaufaniem do Pana Boga, nadeszła jego ostatnia godzina. W niedzielny poranek 31 sierpnia 2014 roku po przyjęciu sakramentów świętych zakończył swoją ziemską pielgrzymkę w klinice w Neumarkt.

Msza św. żałobna w intencji śp. o. Ryszarda Szostaka zostanie odprawiona w środę 3 września o godz. 19:00 w sanktuarium maryjnym Mariahilfberg w Neumarkt. Poprzedzi ją różaniec o godz. 18:30. Natomiast w poniedziałek 15 września o godz. 19:00 odbędzie się nabożeństwo żałobne w kościele parafialnym w Mühlhausen, gdzie był proboszczem.

Pogrzeb o. Ryszarda Szostaka odbędzie się w Polsce, zostanie on pochowany w kwaterze redemptorystów na cmentarzuw Zamościu. O dokładnym terminie pogrzebu poinformujemy później, gdy będzie już wiadomo – w związku z formalnościami i przewozem ciała.

Polecajmy zmarłego Współbrata Bogu w naszych modlitwach. Niech dobry Bóg wynagrodzi Mu jego życie i cierpienie. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym!

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda