Home WiadomościZe Świata Zmarł wybitny dominikanin – ojciec Guy-Thomas Bedouelle

Zmarł wybitny dominikanin – ojciec Guy-Thomas Bedouelle

Redakcja

W wieku 72 lat zmarł wybitny francuski dominikanin, ojciec profesor Guy-Thomas Bedouelle, znawca historii Kościoła i były rektor Uniwersytetu Katolickiego w Angers. Ze swoimi wykładami gościł w Polsce, gdzie ukazało się także kilka jego dzieł.

Zmarły 22 maja we Fryburgu Szwajcarskim dominikanin był mistrzem życia duchowego i autorem wielu prac. Powodem jego śmierci była choroba nowotworowa. Przed tygodniem opuścił on szpital, pragnąc umrzeć między swymi współbraćmi w klasztorze Albertinum.

Będąc człowiekiem niezwykle utalentowanym, o. Bedouelle interesował się sztuką (zwłaszcza kinem), historią, polityką, relacjami Kościół-państwo, a nawet administracją (studiował m.in. w prestiżowej l’Ecole Nationale d’Administration – szkole administracji publicznej w Paryżu). W Zakonie wielokrotnie wybierano go na przeora.

Urodził się w 1940 r. w Lisieux, w Normandii. Po studiach prawa i nauk politycznych w 1965 roku wstąpił do Zakonu Kaznodziejskiego. Poświęcił się studiom teologii w centrum Saulchoir, w klasztorze Świętego Jakuba w Paryżu oraz historii Kościoła, którą zgłębiał w Paryżu, Genewie i Fryburgu.

Uzyskał doktoraty z teologii, prawa i historii. Był też absolwentem Instytutu Studiów Politycznych w Paryżu. W latach 1977-2007 by profesorem historii Kościoła na uniwersytecie we Fryburgu. Był też członkiem redakcji Międzynarodowego Przeglądu Teologicznego „Communio”. W 2007 roku Kongregacja Edukacji Katolickiej mianowała go rektorem Uniwersytetu Katolickiego w Angers, którym był do sierpnia ubiegłego roku.

O. Bedouelle głosił wykłady i konferencje w wielu krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, Polsce, USA i na Filipinach. W naszym kraju ukazały się m.in. jego „Wielka ilustrowana historia Kościoła”, „Kościół w dziejach”, „Na obraz Świętego Dominika”.

Msza święta pogrzebowa za zmarłego Profesora zostanie odprawiona 25 maja o godz. 14. w kościele Collège Saint-Michel we Fryburgu.

Za: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda