Home WiadomościZe Świata Znany jezuita o potrzebie pomocy islamowi

Znany jezuita o potrzebie pomocy islamowi

Redakcja

deon.pl“Walka z islamem niczemu nie służy. Należy raczej być blisko niego, ofiarować mu własne doświadczenie. Zwłaszcza że Kościół Katolicki doświadczał podobnych problemów” – powiedział o. Samir Khalil Samir.

Ojciec Samir Khalil Samir, jezuita egipski, nauczyciel islamistyki Bejrucie i na Papieskim Instytucie Orientalnym w Rzymie powiedział, że “pomysł na zaproszenie do Watykanu Wielkiego Imama al-Azhar był bardzo dobrą decyzją, podjętą w odpowiednim momencie”.

– Podczas pontyfikatu Benedykta XVI – wyjaśnia ojciec Samir – relacje były delikatne, ponieważ użyto słów papieża jako pretekstu do wzbudzenia konfliktu. W rzeczywistości wypowiedź Benedykta XVI nie była skierowana przeciw nikomu, ale broniła wolności religijnej.

– To zaproszenie jest sposobem na odnowienie dialogu z islamem sunnickim, ponieważ al-Azhar, jak wiadomo, jest uczelnią, która formuje największą liczbę imamów sunnickich, tysiące rocznie – mówi o. Samir – Al-Azhar jest też najsłynniejszym uniwersytetem muzułmańskim, istniejącym od ponad 1000 lat.

Dla badacza islamu “ten krok Watykanu w kierunku odnowienia kontaktów z jednym z największych centrów formacji intelektualnej islamu umożliwia konfrontację z kluczową kwestią kryzysu świata muzułmańskiego”.

– Świat islamu – wyjaśnia ojciec Samir – przeżywa obecnie najsilniejszy kryzys ostatnich dekad. Jest to prawdziwy “starcie wewnętrzne”, które zostało sprowokowane przez ideologiczną propagandę tak zwanego Państwa Islamskiego: IS lub Daesh. Ideologia ISIS – niesłychana i nieakceptowalna – przeczy całemu światu islamu.

– Pretekst do wskrzeszenia kalifatu nie ma żadnego usprawiedliwienia i nie da się zrozumieć, dlaczego jako przyczynę tego wskrzeszenia podaje się Zachód – mówi o. Samir – Właśnie dlatego bardzo pożyteczne jest wspieranie dziś świata muzułmańskiego. Walka z nim niczemu nie służy. Należy raczej być blisko islamu, ofiarować mu własne doświadczenie. Zwłaszcza że Kościół Katolicki doświadczał podobnych problemów.

Wypowiedź jezuity przytoczył portal ilfattoquotidiano.it. Padła ona w kontekście poniedziałkowego spotkania papieża Franciszka z czołowym reprezentantem świata islamu, wielkim imamem uniwersytetu Al-Azhar w Kairze, Ahmedem al-Tajebem.

ilfattoquotidiano.it / jssj / kw

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda