Home Wiadomości Świąteczny dzień dla dzieci i młodzieży ze Lwowa

Świąteczny dzień dla dzieci i młodzieży ze Lwowa

Redakcja

W tym tak trudnym okresie dla całego kraju salezjanie lwowscy byli jednak w stanie zapewnić licznym ludziom młodym niezapomniane chwile radości i święta.

Stało się to w dniu 1 czerwca, kiedy to po Eucharystii, która została odprawiona w salezjańskim kościele parafialnym pw. Maryi Wspomożycielki, zostały otwarte pomieszczenia nowego domu dla dzieci i młodzieży.

Celebracji, w obrządku bizantyjskim, przewodniczył bp Josafat Govera z Łucka, egzarcha ukraińskiego Kościoła grekokatolickiego, w koncelebrze z biskupem Andrijem Sapelakiem, emarytowanym biskupem Eparchii obrządku bizantyjsko-ukraińskiego w Argentynie Kościoła, oraz wieloma innymi salezjanami z Ukrainy, Polski, Włoch i Niemiec.

Wśród gości uczestniczących w ceremonii otwarcia tego domu znaleźli się: pan Andrij Sadowy, mer Lwowa,pani Natalia Fedorowycz, wiceminister polityki społecznej Ukrainy, przedstawiciele Renovabis, Knorr-Bremse-Global Care, Don Bosco Mission, Don Bosco Mondo i innych organizacji, które wspierały ten projekt, którzy przywieźli ze sobą dary – takie, jak np. koszulki sportowe – które potem wręczyli, czyniąc ten dzień niezapomnianym dla wielu młodych.

Obecni byli także liczni nauczyciele ze szkół, do których uczeszczają dzieci i młodzież z dzieł salezjańskich, a także – salezjanie współpracownicy i młodzi z Salezjańskiego Ruchu Młodzieżowego ze Lwowa. Święto zakończyło się koncertem zespołu “Vysokyi Zamok” i tańcami grupy „Cherevychku Veseli” oraz szkoły baletowej „Pohulianka”.

We wspomnianym domu przebywa 40 ludzi młodych od 6. do 23. roku życia. Salezjanie zaopiekowali się tymi młodymi, którzy z racji poważnych trudności nie mogli dłużej przebywać w swoich rodzinach, już w 2007 roku. W tej pracy pierwszoplanową rolę odegrał ks. MychajloChaban, który podjął współpracę z coraz bardziej się rozsrastającą grupą wychowawców i salezjanów współpracowników.

Nowy budynek był niezbędny. Już 14 młodych oczekiwało od wielu miesięcy na możliwość pobytu w nim. Ogólna liczba dostępnych miejsc to 80; także innych 40 studentów, którzy pochodzą z wiosek, może przebywać w pomieszczeniach tego budynku i w ten sposób kontynuować swoje studia we Lwowie.

W mieście salezjanie prowadzą również szkołę zawodową z 80 praktykantami, sąsiadującą z domem dla dzieci i młodzieży, i szkołę średnią dla przeszło 200 dziewcząt i chłopców z dzielnicy Syhiv. Innym marzeniem wspólnoty jest znalezienie miejsca, gdzie można byłoby rozbudować struktury szkoły.

Za: www.infoans.org.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda