Home Wiadomości Święto Matki Bożej Szkaplerznej

Święto Matki Bożej Szkaplerznej

Redakcja

W święto Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel (Matki Bożej Szkaplerznej) w środę, 16 lipca została odprawiona na Jasnej Górze Suma odpustowa.

Na placu jasnogórskim zgromadzili się przede wszystkim piesi pielgrzymi – uczestnicy 80. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki i 145. Pieszej Pielgrzymki z Piotrkowa Trybunalskiego. Eucharystii przewodniczył ks. Tomasz Kulka, kapelan 80. Pieszej Pielgrzymki Poznańskiej.

Homilię wygłosił o. Michał Legan. Zwracając się do pieszych pątników kaznodzieja mówił: „Pielgrzymowanie to jest kroczenie wobec otwartego nieba. Tam, gdzie jest pielgrzym, tam nad nim otwiera się niebo. I jestem pewien, że każdy z was mógłby dać świadectwo otwartego nieba nad sobą, przez te dni, gdy krok po kroku zdążaliście na Jasną Górę, także wczoraj, gdy wstąpiliście na to święte miejsce, ale także przez całe swoje życie”.

„Skąd się bierze świętość? Świętość rodzi się w świętych miejscach – powiedział o. Michał Legan – I dlatego to miejsce, najświętsze na polskiej ziemi, jest po to, by tutaj się rodziła także wasza świętość, byście ją tutaj odkrywali, odnajdywali w sobie”.

„Jeśli więc rozpocząłeś pielgrzymowanie, to nie ustawaj, pielgrzymuj aż do Królestwa Bożego, a tam z otwartymi dłońmi powita ciebie Maryja Jasnogórska, powita ciebie święty, uwielbiony Kościół, powitają ciebie ci wszyscy, którzy cię poprzedzili z twojej rodziny i z całego świata, i wreszcie powita ciebie Pan Nieba i Ziemi, Jezus Chrystus, Bóg, Zbawiciel, który narodził się, przeszedł przez ziemię, pozwolił się ukrzyżować, złożyć do grobu i zmartwychwstał dla twojego zbawienia”.

Nazwa święta Matki Bożej Szkaplerznej wiąże się z objawieniami, jakie otrzymał generał zakonu karmelitańskiego Szymon Stock w 1251 roku. Matka Najświętsza miała mu wręczyć szkaplerz, dając jednocześnie obietnicę, że wszyscy, którzy będą go nosić, unikną kary potępienia.

o. Stanisław Tomoń
BPJG / mn

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda