Święty Krzyż – prace konserwatorskie idą pełną parą

Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego nabiera blasku. Przeprowadzono już badania archeologiczne oraz przywieziono część nowych ław. Prace potrwają do Niedzieli Palmowej.

Zdemontowane płyty zabytkowej posadzki znajdują się już w hali firmy Furmanek Renewal w Daleszycach, gdzie są konserwowane i poddawane obróbce.

Badania georadarowe przeprowadził zespół pracowników Zakładu Badań Nieniszczących z Krakowa, pod kierunkiem dr inż. Wiesława Nawrockiego. Objęły one w całości nawę i kruchtę bazyliki oraz przyległy do świątyni południowy krużganek sanktuaryjnych zabudowań. Badania pozwolą określić, na które rejony bazyliki trzeba będzie zwrócić szczególną uwagę podczas dalszych etapów prac archeologicznych, które prowadzi dr Czesław Hadamik.

Ponadto, na krużgankach pojawił się prototyp nowych ław, przygotowywanych do bazyliki. Piękne, dębowe ławy z elementami rzeźbiarskimi, nawiązyjącymi do XVIII-wiecznych stall, będą od Niedzieli Palmowej służyć pielgrzymom. W sumie około czterdzieści ław zostanie ustawionych w dwóch rzędach, tak by mogły swobodnie odbywać się uroczyste procesje liturgiczne.

Zdjęcia z renowacji bazyliki można obejrzeć na stronie sanktuarium: www.swietykrzyz.pl.

Za: www.oblaci.pl.