Home Wiadomości To są pamiątki złożone w czasie wizyty papieża Franciszka

To są pamiątki złożone w czasie wizyty papieża Franciszka

Redakcja

To są pamiątki złożone w czasie wizyty papieża FranciszkaDzień po wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze na Sali Rycerskiej zostały wyeksponowane pamiątki papieskie. W oszklonej gablocie są prezentowane: ornat, w którym Ojciec Święty celebrował Mszę św. na jasnogórskim Szczycie, dwa kielichy (jeden to dar papieża dla Jasnej Góry, a drugi to kielich użyty do odprawiania Mszy św. na Szczycie) oraz pióro, którym papież wpisał się do Jasnogórskiej Księgi Pamiątkowej. Obok pamiątek papieskich wystawiono dary od prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz od abpa Rino Fisichella, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji. Ekspozycję będzie można oglądać do końca sierpnia br.

Najważniejszy dar papieża Franciszka dla Matki Bożej Jasnogórskiej – Złota Róża, którą ofiarował Matce Bożej podczas obecności przed Cudownym Obrazem w dniu 28 lipca br., jeszcze nie jest eksponowana. Zostanie ona umieszczona na ołtarzu Matki Bożej Jasnogórskiej.

„Ojciec Święty ofiarował ją jako trzecią Złotą Różę dla sanktuarium – mówi o. Sebastian Matecki, rzecznik Jasnej Góry – Przedmiot wykonany został ze srebra, waży ok. 500 gramów, składa się z podstawy z różowego marmuru, na której spoczywa oznakowany papieskim herbem srebrny flakon, z którego wychodzą gałązki z różami i liśćmi. Całość wysokości ok. 52 cm, waży 1200 gramów. Rękodzieło zostało wykonane w Rzymie przez mistrzów złotnictwa Claudio i Piero Savi. Taki dokument w języku włoskim otrzymaliśmy z Watykanu”.

Złota Róża jest darem, który składają wyłącznie papieże podczas nawiedzania sanktuariów maryjnych. Tym starożytnym gestem wyrażają swą pobożność względem Dziewicy Maryi.

Przed rozpoczęciem Mszy św. papież Franciszek wpisał się do Księgi Pamiątkowej: „Prego en Madonna mi benedica, peccatore. Franciscus, 28.07.2016” – „Proszę, aby Matka Boża mi błogosławiła, grzesznikowi. Franciszek”. Papież użył wtedy długopisu, który można obejrzeć w gablocie na Sali Rycerskiej. Długopis jest opatrzony napisem: „Per pedes Apostolorum. Przeor Jasnogórski o. Marian Waligóra”.

Wśród prezentowanych pamiątek jest papieski ornat, przywieziony z Watykanu i kielich, który papież Franciszek ofiarował w darze na Jasną Górę. „To jest watykański ornat, który przywieźli ceremoniarze – opowiada o. Sebastian Matecki – W maryjnych barwach, ponieważ Msza św. była o Matce Bożej. Wielka prostota, lekkość, piękny, bo prosty. Wiemy, że dzisiaj też Ojciec Święty zostawił ornat po celebracji Mszy św. w Łagiewnikach, w sanktuarium św. Jana Pawła II. Również my cieszymy się, że ten dar pozostał”.

„Dla nas bardzo cenny jest też kielich, w którym Ojciec Święty odprawiał Mszę św. – podkreśla rzecznik Jasnej Góry – Taki sam kielich otrzymał Ojciec Święty w darze, w czasie przekazania naszych darów w Kaplicy Matki Bożej. Ten, który tutaj widzimy, to replika tamtego kielicha, w nim była celebrowana Eucharystia na Szczycie. Kielich pozostał dla sanktuarium jako pamiątka”. W stopie widnieją trzy medaliony: jeden z Jasnogórską Matką Bożą, drugi z herbem Zakonu Paulinów i trzeci z herbem papieskim.

Dalej o. Sebastian Matecki wskazuje Pismo Święte, które ofiarowane zostało przez prezydenta RP Andrzeja Dudę z okazji udziału we Mszy św. dziękczynnej Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski, celebrowanej przez pod przewodnictwem papieża Franciszka. Na tytułowej stronie Ewangeliarza jest widoczny odręczny podpis prezydenta.

W gablocie obejrzeć można także szklany medal z logiem Roku Miłosierdzia złożony przez abpa Rino Fisichella, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji.

„To są pamiątki bardzo cenne – zaznacza o. Matecki – I chcemy je pokazać, aby przypominały o tym, co się wydarzyło, a co ma dalej trwać w naszych sercach”.

o. Stanisław Tomoń
BPJG / mn

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda