Home Wiadomości Trzech Polaków w Zarządzie Generalnym Franciszkanów

Trzech Polaków w Zarządzie Generalnym Franciszkanów

Redakcja

200. Kapituła generalna franciszkanów, obradująca od 19 stycznia w Asyżu, wybrała nowy zarząd generalny Zakonu. W dziewięcioosobowej Radzie generalnej znalazło się aż trzech Polaków.

Wikariuszem (zastępcą Generała) został o. Jerzy Norel z prowincji Św. Maksymiliana w Gdańsku, zaś asystentami generalnymi wybrani zostali o. Jacek Ciupiński dla obszaru Europy Środkowej i Wschodniej oraz o. Tadeusz Świątkowski dla Afryki. Oprócz nich asystemtami zostali: o. Vincenzo Marcoli (sekretarz); o. Agesta Cuevas; o. Benedetto Baek;  o. Milienko Hontic;  o. Jorge Fernandez, o. Jude Winkler.

O. Jerzy Norel urodził się w 1963 roku, w miejscowości Dołuje, koło Szczecina. W 1983 roku wstąpił do zakonu franciszkanów, Prowincji św. Maksymiliana.

Studia filozoficzno-teologiczne (1984-1990) w seminarium duchownym franciszkanów w Łodzi-Łagiewnikach zakończył magisterium z teologii dogmatycznej, na podstawie pracy “Apostolstwo pokoju według Wczesnych Źródeł Franciszkańskich”, napisanej pod kierunkiem o. prof. Celestyna Napiórkowskiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Śluby wieczyste złożył 8 grudnia 1988 roku. W roku 1990 przyjął święcenia kapłańskie, z rąk bpa Augustyna Januszewicza OFMConv. W latach 1990-1991 był wikariuszem w parafii św. Franciszka z Asyżu, w Ostródzie.

Od roku 1991 przez kolejnych pięć lat odbywał studia specjalistyczne w Papieskim Instytucie Muzyki Sakralnej w Rzymie, na wydziale chorału gregoriańskiego. Praca magisterska z tej dziedziny dotyczyła franciszkańskich źródeł muzyki chorałowej – brewiarz z XIII w. Po studiach w Rzymie został wykładowcą muzyki kościelnej w WSD oo. Franciszkanów w Łodzi-Łagiewnikach (1996-2000).

W latach 2000-2004 był prowincjałem Prowincji św. Maksymiliana Kolbego, a w 2002-2004 także przewodniczącym Konferencji Prowincjałów Franciszkańskich w Polsce. Od 2004 roku przebywał w Kurii Generalnej zakonu w Rzymie, a od 2 maja 2005 roku pełnił funkcję asystenta generalnego Konferencji Europy Wschodniej – CEO*. Zastąpił na tym stanowisku o. Jerzego Maculewicza, w związku z jego nominacją biskupią i objęciem funkcji administratora apostolskiego w Uzbekistanie.

O. Norel w 2005 roku uzyskał tytuł doktora nauk historycznych na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, pod kierunkiem prof. Jerzego Pikulika (studia nad franciszkańskimi chorałowymi księgami śpiewów mszalnych z XIII w. w Polsce).

30 maja 2007 roku, podczas 199. Kapituły Generalnej Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych, obradującej w Asyżu (Włochy) został po raz piewszy wybrany, na funkcję wikariusza generalnego. (życiorys za www.franciszkanie.pl).

Za: Redakcja.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda