Home Wiadomości Tuchów: Zjazd Misyjny Redemptorystów

Tuchów: Zjazd Misyjny Redemptorystów

Redakcja

„Rodzina wspólnotą prawdy i miłosierdzia” to temat tegorocznego zjazdu misjonarzy ludowych i rekolekcjonistów Prowincji Warszawskiej Redemptorystów w Tuchowie k. Tarnowa.

W dniach 28 – 29 stycznia 2015 r. ok. 50 z nich spotkało się przy sanktuarum MB Tuchowskiej, by rozważać i dyskutować, jak głosić treści nauczania Kościoła o małżeństwie i rodzinie.

Orędzie Ewangelii o jedności i nierozerwalności małżeństwa oraz zagadnienia obecności ojca i godności matki zostały poruszone przez p. dr. hab. Mieczysława Guzewicza, męża i ojca, konsultora Rady ds. Rodziny KEP, wieloletniego rekolekcjonisty i katechety. W swoim wystąpieniu przypomniał podstawowe treści nauki Kościoła o małżeństwie, zapytał o ich obecność w głoszonych homiliach i kazaniach oraz przedstawił duszpasterskie wnioski i propozycje, by lepiej mogły być głoszone, zwłaszcza w czasie misji ludowych oraz rekolekcji parafialnych.

Gościem zjazdu był ks. bp Stanisław Stefanek, biskup senior diecezji łomżyńskiej oraz wieloletni przewodniczący wspomnianej Rady ds. Rodziny KEP. Drugiego dnia obrad skupił się w swoich rozważaniach na rodzinie jako adresacie prawdy ewangelicznej oraz na przesłaniu I sesji Synodu o Rodzinie w ubiegłym roku. Modląc się razem z redemptorystami i wiernymi w tuchowskim sanktuarium zachęcił do dostrzegania w tajemnicy Bożego Narodzenia wychodzącego naprzeciw ludzkiemu życiu rodzinnemu i tęsknotom człowieka kochającego Boga.

Obecny był także o. Prowincjał dr Janusz Sok, który w swojej homilii wezwał do autentycznego, odpowiadającego dzisiejszym potrzebom głoszenia Obfitego Odkupienia, tj. mówienia o Bogu z większą czułością i prawdziwie.

W czasie zjazdu rozmawiano także o Nowej Ewangelizacji (zadnienie przedstawił o. Andrzej Makowski), o obecności „Ewangelii rodziny” w kinie współczesnym (o. dr Marek Kotyński), jubileuszu 150-lecia przekazania ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy Redemptorystom (1866 – 2016) oraz aktualnych i przyszłych misjach i rekolekcjach prowadzonych przez misjonarzy ze Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela. Zjazd został zorganizowany przez Sekretariat Misji i Rekolekcji Prowincji Warszawskiej Redemptorystów (przewodniczący o. Stanisław Kiełbasa).

Redemptoryści przeprowadzili w Polsce w 2014 r. 110 misji parafialnych, 100 renowacji misji, ok. 500 rekolekcji w parafiach i dla różnych grup. W sumie w dziele misji i rekolekcji pracuje 69 ojców, a w Adwencie i w Wielkim Poście liczba ta wzrasta do ok. 120.

Zgromadzenie Redemptorystów założył 9 listopada 1732 roku w Scala k. Neapolu św. Alfons Maria de Liguori (1696-1787). Powołaniem redemptorystów jest pójście za Chrystusem Odkupicielem i głoszenie Dobrej Nowiny o obfitym odkupieniu ludziom religijnie najbardziej opuszczonym, szczególnie ubogim, poprzez misje ludowe i rekolekcje parafialne, a także poprzez misje zagraniczne.

Obecnie redemptoryści prowadzą w Polsce 16 parafii i opiekują się kilkoma sanktuariami. Podejmują także apostolstwo pióra prowadząc wydawnictwo i kwartalnik teologiczno-duszpasterski „Homo Dei”, rocznik naukowy
„Studia redemptorystowskie” oraz drukarnię. Od 23 lat rozwijają w Polsce apostolat i oddziaływanie religijno-społeczne poprzez Radio Maryja, TV Trwam i Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej.

Prowincja Warszawska Redemptorystów jest najliczniejszą w Zgromadzeniu, w Polsce posiada dwadzieścia cztery domy, a redemptoryści polscy pracują w 20 krajach na różnych kontynentach, w tym od niedawna w Albanii.

Zgromadzenie Redemptorystów liczy obecnie około 5300 członków posługujących w 78 krajach na całym świecie. Polska prowincja, której władze znajdują się w Warszawie, liczy 391 współbraci. Oprócz tego poza granicami Polski pracuje 66 polskich redemptorystów, którzy należą do innych prowincji. Dom generalny Zgromadzenia znajduje się w Rzymie.

o. Mariusz Mazurkiewicz CSsR, Tuchów

Za: www.redemptor.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda