Home Wiadomości Uganda. Franciszek u franciszkanów

Uganda. Franciszek u franciszkanów

Redakcja

Uganda 2015Papież rozpoczął swoją pielgrzymkę po Ugandzie od prowadzonego przez franciszkanów sanktuarium w Munyonyo, miejsca upamiętniającego prześladowania chrześcijan w drugiej połowie XIX wieku.

Święci męczennicy Karol Lwanga i 21 towarzyszy (kanonizowani przez papieża Pawła VI w 1964 r.), należeli do dworu króla Mwanga. Byli neofitami wiary katolickiej. Nie godząc się na niezgodne z ich wiarą żądania władcy, woleli przyjąć śmierć niż zdradzić ideały Ewangelii. Król wpadłszy w furię kazał ich torturować, ciąć na kawałki i żywcem spalić. Początek tego męczeństwa miał miejsce w Munyonyo w 1886 roku, a koniec – w Namugongo. W Munyonyo oddali swoje życie przełożeni katechistów wspólnot chrześcijańskich: św. Andrew Kaggwa, św. Denis Ssebugwawo i św. Charles Lwanga.

Arcybiskup Kampali Ciprian Kizito Lwanga powierzył opiekę duszpasterską nad sanktuarium w Munyonyo zakonowi Braci Mniejszych Konwentualnych. Franciszkanie są budowniczymi sanktuarium i jego stróżami. Wspomagani przez Arcybiskupa wznoszą tu świątynię, która ma być wotum wdzięczności z okazji jubileuszu 50-lecia kanonizacji męczenników ugandyjskich. Oprócz kościoła powstanie tu – ze wsparciem całego zakonu – klasztor i Narodowe Centrum Formacji dla liderów chrześcijańskich.

To właśnie od tego miejsca Papież rozpoczął swoją pielgrzymkę po Ugandzie. Tutaj spotkał się z katechistami i nauczycielami z całego kraju. Ponadto Ojciec Święty poświęcił kamień węgielny pod nowe sanktuarium. Kamień został tu przywieziony z Asyżu, od grobu św. Franciszka.

Papież pozdrowił wspólnotę franciszkanów, stróżów sanktuarium, a w szczególności: asystenta generalnego na obszar Afryki (AFCOF), a zarazem delegata Ministra generalnego fr. Tadeusza Świątkowskiego OFMConv, ministra prowincjalnego krakowskiej prowincji franciszkanów (Prowincja św. Antoniego z Padwy i bł. Jakuba Strzemię) fr. Jarosława Zachariasza OFMConv, opiekunów sanktuarium fr. Mariana Gołąba OFMConv i Mariana Klaga OFMConv oraz gwardiana miejscowego klasztoru fr. Wojciecha Ulmana OFMConv.

Misja w Ugandzie, rozpoczęta w 2000 roku, jest dziełem krakowskiej prowincji franciszkanów (Braci Mniejszych Konwentualnych). Zakonnicy poza posługą w sanktuarium angażują się w pracę duszpasterską w parafii, działają na polu charytatywnym oraz edukacyjno-wychowawczym. Bracia mieszkają w trzech wspólnotach (Kakooge, Matugga, Munyonyo) położonych na terenie dwóch diecezji. Prowadzą też owocne duszpasterstwo powołaniowe. Na różnych etapach formacji kształci się obecnie 13 młodzieńców: jeden studiuje teologię (fr. Lumbuye Stevenson), dwóch – filozofię (fr. Musanya Francis, fr. Katumba Godfrey), czterech odbywa nowicjat (Nicholas Lada, Paul Mutaasa, Kironde Edward, Kaddu Augustine), a sześciu, w postulacie, przygotowuje się do życia zakonnego.

fr. Tadeusz Świątkowski, asystent generalny AFCOF

ofmconv.net

Za: www.franciszkanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda