Home Wiadomości Ukraina: co słychać u franciszkanów

Ukraina: co słychać u franciszkanów

Redakcja

Wiele osób z zainteresowaniem i lekiem spogląda w kierunku Ukrainy, gdzie dokonują się ważne przemiany, i w rożnych miejscach trwają walki wojskowe i zamieszki. Na Ukrainie, w miejscach umiarkowanie spokojnych mieszka w pięciu klasztorach 17 franciszkanów, którzy w miarę normalnie starają się funkcjonować.

Na początku października 2014 r., w klasztorze bł. Jakuba Strzemię w Bołszowcach, odbyło się spotkanie braci pracujących na Ukrainie. Celem spotkania było podsumowanie akcji wakacyjnych i zaplanowanie nowego roku duszpasterskiego ale przede wszystkim budowanie wspólnoty poprzez bycie razem na modlitwie i na rekreacji.

Centralnym miejscem spotkania była Eucharystia i adoracja najświętszego sakramentu w czasie, któremu modliliśmy się na różańcu. Wieczorem spotkaliśmy się przy stole aby świętować imieniny braci: Grzegorza, Stanisławów, Michała i Edwarda, oraz urodziny Andrzeja i Pawła.

W czasie obrad dowiedzieliśmy się od br. Pawła Odoja, dyrektora Spotkania o organizacji i przebiegu XIII Franciszkańskiego Spotkania Młodych w Bołszowcach a od br. Piotr Franków i br. Marian Melnyczuk o przebiegu Pieszych pielgrzymek „Pokoju i pojednania” do Bołszowiec.

Br. Stanisław Nuckowski opowiedział o przebiegu rekolekcji powołaniowych, które odbyły się w Karpatach w dniach 20-25 lipca. Natomiast br. Sławomir Bystry powiedział o pielgrzymce i Wielkim Odpuście Kalwaryjskim w Kalwarii Pacławskiej.

Po podsumowaniach przeszliśmy do omówienia sytuacji bieżącej. W klasztorach i parafiach, w których pracujemy zajmujemy się uciekinierami z Doniecka. W Boryspolu w klasztorze mieszka rodzina Salij z małymi dziećmi, którzy zostawili wszystko na Wschodzie i w Kijowie szukają sobie pracy i mieszkania.

Głowa rodziny jest z Libanu a jego żona z Doniecka, maja 8 letniego syna i 3 letnia córkę. W innych miejscach zakupujemy dla żołnierzy kupujemy kamizelki i kaski kuloodporne dla żołnierzy wyruszających na wojnę a także wspieramy finansowo ich rodziny, które znajdują się obecnie w ciężkim położeniu.

We wspólnotach rozpoczęli nowy rok duszpasterski z nowymi inicjatywami. Br. Marian Melnyczuk jest w delegaturze odpowiedzialny na Młodzież franciszkańska, przygotował już program duszpasterski dla wspólnoty i zaprosił na rekolekcje, które poprowadzi w Bołszowcach w styczniu.

Br. Stanisława Kawa pracuje jako sędzia w sadzie metropolitalnym w kurii archidiecezji lwowskiej oraz jako wykładowca prawa kanonicznego w wyższym seminarium duchownym w Brzuchowicach koło Lwowa. Natomiast br. Sławomir Zieliński jest dyrektorem wydziału duszpasterskiego w kurii lwowskiej i rektorem kaplicy domowej, dlatego od sierpnia zamieszkał w budynku kurii.

Mimo tego, dwóch braci pracuje poza wspólnota klasztorną, duszpasterstwo lwowskie działa bez uszczerbku, aczkolwiek z trudnościami, ponieważ katechizacja dzieci przy parafii nie może się odbywać w sobotę, gdyż dzieci we Lwowie, chodzą sześć dni do szkoły.

Tak zarządziło kuratorium oświaty, w związku z wyłączeniem gazu przez Rosję, w sezonie zimowym szkoły nie będą ogrzewane a dzieci będą miały dwa miesiące ferii. Ta okoliczność będzie dla nasz czasem intensywnej pracy, będziemy wtedy organizować w klasztorze w Bołszowcach, ogrzewanym drewnem, rekolekcje dla dzieci i młodzieży.

Brat Grzegorz ze wspólnota organizuje spotkania mające na celu promowanie porozumienia. Do takich spotkań należy coroczna Msza Święta na polach pod Dytiatynem w rocznice bitwy, która rozegrała się tam 16 września 1920 roku, w której zjednoczone wojska polskie i ukraińskie walczyło z bolszewikami. W podobnym duchu odbywają się spotkania „Arka”, na którym gromadzą się razem Ukraińcy, Polacy, Żydzi i Tatarzy. Tegoroczne spotkanie odbywało się pod hasłem „Jak rozmawiać o wspólnej historii spokojnie”.

Br. Andrzej przy współpracy z sąsiednia parafia w Szaroweczce organizuje w Maćkowcach Szkole chrześcijańskiego życia i ewangelizacji. W tym samym czasie w Boryspolu rozpoczął się kurs „Alfą”, który prowadzi br. Stanisław Nuckowski. Br. Paweł, pomimo swojego zaangażowania w Odnowę w Duchu Świętym i duszpasterstwo młodzieżowe, brał czynny udział w organizacji Archidiecezjalnego Spotkania Młodzieży w Brzuchowicach i zorganizował drużynę piłkarska, która ostatnio uczestniczyła w turnieju piłki nożnej w parafii Chrystusa Króla w Chmielnickim.

To tylko niektóre wydarzenia jakie udało mi się opisać. Mimo nieciekawej sytuacji politycznej Zakon franciszkański na Ukrainie, nie popada w apatię, ale stara się tym bardziej uświadamiać ludziom, że Jezus Chrystus jest jedynym zbawicielem i panem świata.

br. Stanisław Pękala

Za: www.franciszkanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda