Home Wiadomości Uroczystość Chrystusa Króla – Święto Patronalne Prowincji Warszawskiej Pallotynów

Uroczystość Chrystusa Króla – Święto Patronalne Prowincji Warszawskiej Pallotynów

Redakcja

„Chrystus Wodzem, Chrystus Królem, Chrystus Władcą nam” – słowa tej pieśni w podniosły sposób rozbrzmiewały w sercach zgromadzonych w kościele Księży Pallotynów przy ul. Skaryszewskiej. Dzisiejsza niedziela, 23 listopada 2014 r., będąca jednocześnie ostatnią niedzielą roku liturgicznego jest szczególnym dniem dla wspólnoty pallotyńskiej, ponieważ związana jest z obchodzoną w ostatnią niedzielę roku liturgicznego uroczystością Chrystusa Króla, czyli patronalnym świętem Prowincji warszawskiej.

UROCZYSTOŚĆ CHRYSTUSA KRÓLA – ŚWIĘTO PATRONALNE PROWINCJI WARSZAWSKIEJJak co roku, z uwagi na tak ważne wydarzenie dla Prowincji, w kościele Księży Pallotynów przy ul. Skaryszewskiej w Warszawie odbyła się uroczysta Msza św., która zgromadziła licznie przybyłych przedstawicieli Wspólnoty Pallotyńskiej na czele z ks. prowincjałem Józefem Lasakiem SAC oraz ks. prowincjałem Adrianem Galbasem SAC – Przełożonym Prowincji Zwiastowania Pańskiego. Szczególnym gościem, który przewodniczył w tym dniu Liturgii i wygłosił homilię był Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Ołtarzewie ks. dr Waldemar Pawlik SAC. Obecni byli także członkowie Zarządu Prowincji Chrystusa Króla. Podniosłycharakter dzisiejszej uroczystości spotęgował również fakt obecności ks. Stanisława Rękawka SAC – byłego proboszcza parafii Chrystusa Króla na Skaryszewskiej oraz o. Arkadiusza Sosny – Przełożonego polskiej prowincji Ojców Szensztackich, a także ks. Eugeniusza Małachwiejczyka SAC przedstawiciela Regii Miłosierdzia Bożego z Francji. W obchodach uroczystości w skaryszewskim wieczerniku nie zabrakło także przedstawicieli duchowieństwa diecezjalnego z pobliskich parafii, sióstr pallotynek, przedstawicielek innych żeńskich zgromadzeń zakonnych, a także licznie zgromadzonych wiernych.

Wszystkich zgromadzonych na dzisiejszej uroczystości serdecznie powitał ks. proboszcz Tomasz Zaczkiewicz SAC.

Uroczystość Chrystusa Króla jest tradycyjnie świętem patronalnym warszawskiej Prowincji Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego, która jak co roku gromadzi na wspólnej modlitwie członków Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego, zaproszonych gości oraz licznych wiernych. Wypada przy tym wspomnieć, że w tegoroczne święto wypadła również 25 rocznica konsekracji kościoła na Skaryszewskiej.

Jak zauważył ks. prowincjał Józef Lasak SAC w liście z dnia 21 listopada 2014 r. skierowanym do Współbraci, wart podkreślenia jest także fakt, iż „tegoroczna uroczystość Chrystusa Króla przychodzi do nas jako swoistego rodzaju przedmowa i posłowie do dwóch ważnych dla całego Kościoła wydarzeń – rozpoczynającego się już za tydzień Roku Życia Konsekrowanego oraz niedawno zakończonego nadzwyczajnego Synodu Biskupów poświęconego rodzinie”.

Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Ołtarzewie ks. dr Waldemar Pawlik SACNatomiast w swojej homilii ks. dr Waldemar Pawlik SAC podkreślił, że w tym szczególnym dniu, kierujemy dziś nasz wzrok ku Chrystusowi, zwycięskiemu Władcy Wszechświata. „Dzisiejsza uroczystość stanowi jakieś imponujące zamknięcie, pieczęć całego roku liturgicznego. Jest to – w pewnym sensie – także przypomnienie chwili zakończenia całych dziejów zbawienia, ostatni etap, zjednoczenie wszystkiego i wszystkich w Bogu” – zaznaczył na wstępie ks. Waldemar Pawlik.

W homilii kapłan wyraźnie podkreślił, że Chrystus Król jest Panem życia rodzinnego i życia zakonnego, a pierwszą rzeczą, do której zachęca nas Chrystus Król to umiejętność bycia z drugim człowiekiem, dar swojego czasu i chęć rozmowy. Kaznodzieja w swoim przepowiadaniu skupił się na dwóch wskazówkach, które otrzymaliśmy od Chrystusa Króla – czas i przebaczenie. W tym kontekście zwrócił uwagę, na potrzebę poświęcania czasu drugiemu człowiekowi, cytując słowa Jana Pawła II: „Liczne problemy współczesnych rodzin i wspólnot zakonnych, zwłaszcza w społeczeństwach ekonomicznie rozwiniętych wynikają z tego, że coraz trudniej jest się porozumiewać. Ludzie nie potrafią ze sobą przebywać, a być może nieliczne momenty kiedy można być razem zostają pochłonięte przez komputer, telewizję, Internet.” Chrystus zaś zachęca nas dziś do umiejętności daru z siebie, do umiejętności bycia z drugim człowiekiem, do daru rozmowy – podkreślił ks. Pawlik.

Drugim przesłaniem Chrystusa Króla kierowanym do nas, nad którym pochylił się kapłan w swej homilii jest przebaczenie. „Kolejny krok w budowaniu rodziny i wspólnoty zakonnej to życie w przebaczeniu” – zaakcentował. Podążając znów za słowami nauczania świętego Jana Pawła II, duchowny zaznaczył, że miejscem przebaczania i pojednania, a przez to i duchownego wzrostu jest rodzina i wspólnota, gdyż to właśnie „przebaczenie buduje jedność, wspólnotę i umacnia międzyludzkie więzi”.

Swoją homilię duszpasterz zakończył słowami z hymnu na Jutrznię uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata: „Królu wieczności i czasu Stwórco niebiosów i ziemi, Panie gwiaździstych przestworzy, Bądź pochwalony na wieki.”

ks. prowincjał Józef Lasak SACDzisiejsza uroczysta liturgia zakończyła się krótkimi podziękowaniami ks. prowincjała Józefa Lasaka SAC wygłoszonymi w imieniu całego Zarządu Prowincjalnego i skierowanymi do wszystkich zgromadzonych w tym dniu na Eucharystii. W słowach zakończenia Przełożony Prowincji warszawskiej podkreślił, że od Chrystusa chcemy uczyć się dziś królowania, ale na tej drodze potrzeba nam wsparcia poprzez modlitwę i przebaczenie.

Swoistym ukoronowaniem dzisiejszych obchodów święta Chrystusa Króla Wszechświata była litania do Najświętszego Serca Jezusa oraz akt zawierzania się Sercu Jezusa.

Na zakończenie warto wspomnieć iż, uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata wprowadził do liturgii papież Pius XI na zakończenie roku jubileuszowego 1925 poprzez wydanie encykliki Quas Primas. Początkowo obchody tego święta przypadały na ostatnią niedzielę października. Jednak sobór przeniósł je na ostatnią niedzielę roku kościelnego dla podkreślenia, że wszystko, co rodzaj ludzki w nadprzyrodzonym i przyrodzonym porządku posiada i czego się spodziewa, ma swój początek i mieć będzie swój chwalebny koniec w Jezusie Chrystusie.

Warszawska Prowincja Pallotynów, istniejąca do 1935 r. jako Regia Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego, przyjęła oficjalnie nazwę „Chrystusa Króla” 14 marca 1942 r.

Renata Wieczorkowska

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda