Home Wiadomości Uroczystość NMP z La Salette

Uroczystość NMP z La Salette

Redakcja

19 września przypada 168 rocznica objawienia Matki Bożej w La Salette. Dla saletynów, saletynek, a także misjonarzy Świętej Rodziny jest to uroczystość patronalna, ponieważ zgromadzenia te powstały dzięki objawieniu.

Również dla wielu świeckich czcicieli Matki Bożej, szczególnie dla członków Apostolstwa Rodziny Saletyńskiej to bardzo ważna data. Z tej okazji redakcja serwisu internetowego www.saletyni.pl składa wszystkim misjonarzom saletynom i siostrom saletynkom, a także wszystkim czcicielom Pięknej Pani serdeczne życzenia wielu Bożych łask i czułej opieki Maryi z La Salette. Życzymy Wam także, byście zawsze byli wiernymi apostołami łez Płaczącej Matki! Dobrego świętowania!

19 września w tym roku ma wyjątkowy akcent, ponieważ po raz pierwszy w kalendarzu liturgicznym diecezji rzeszowskiej obchodzone jest wspomnienie dowolne Najświętszej Maryi Panny z La Salette.

Z okazji uroczystości Matki Bożej Saletyńskiej ks. prowincjał Andrzej Zagórski wystosował list do wszystkich współbraci. Oto jego treść:


Warszawa, dnia 19 września 2014 roku

Drodzy Współbracia!

Z okazji 168. rocznicy zjawienia Matki Bożej w La Salette i naszego święta patronalnego, łączę się z każdym z Was w uwielbieniu Pana Boga za miłosierdzie, które nam okazał! Dzięki temu, że Matka Najświętsza stała się w La Salette posłanniczką tego miłosierdzia, i do nas dotarło wezwanie, aby zbliżyć się do Pana, doświadczyć Jego łaski i następnie iść, ogłosić to całemu Ludowi Bożemu.

Zwracam się również do Was wszystkich z gratulacjami i życzeniami: Bóg nas wybrał i przeznaczył do pełni życia z Jezusem Chrystusem, Jego Jedynym Synem. Wszystkie chwile, słowa i doświadczenia, cała nasza historia są po to, abyśmy mogli poznać i osobiście wybrać Go jako naszego Pana, któremu należna jest pokorna uległość wiary i świętość życia. Czyż nie w ten sposób należy rozumieć słowa Maryi: „jeżeli mój lud nie zechce się poddać”?

Dodaję podziękowanie za Waszą braterską miłość, troskę o chorych i starszych i codzienne przebaczenie, wyrażam wdzięczność za posłuszną wiarę i zaangażowanie apostolskie, za wzajemną współpracę i codzienne modlitwy, ofiary, pokuty, jałmużny, posty.

Przedstawiam też Bogu błaganie o przebaczenie naszych grzechów i umocnienie nas w słabościach…

Ten rok będzie dla nas bardzo bogaty w wydarzenia. Wydaje się, że już żyjemy w jakimś napięciu w związku z wydarzeniami międzynarodowymi oraz sytuacją polityczną i społeczną w kraju. Tymczasem Bóg nie przestaje dawać nam okazje do skupienia uwagi na Nim i jeszcze obficiej obdarza nas Swoim słowem i światłem. Rok Życia Konsekrowanego, kapituła prowincjalna, Rok pojednania, sprawiedliwości i pokoju…

Zatrzymam się dzisiaj tylko na jednym. Od października 2014 roku do listopada 2015 roku będzie trwał w Kościele Rok Życia Konsekrowanego. Okazją do jego obchodów jest 50. rocznica dekretu soborowego Perfectae caritatis (O odnowie życia konsekrowanego w Kościele). Niech towarzyszy naszym modlitwom i obchodom z jednej strony wdzięczność za łaski od Boga, z drugiej krytyczne spojrzenie na grzeszną historię i nasze słabości, gotowość do ewangelizowania siebie i świadczenia o Chrystusie i Maryi, a wreszcie niech przenika nas nadzieja, która zakorzenia się w miłości Boga większej niż niebezpieczeństwa, choroby, miecz czy nasze własne słabości. To wszystko daje nam okazję do spotkania Boga, który jest obecny i działa dla zbawienia Swojego ludu.

Przyjmijmy jako zachętę, ale również jako umocnienie i pociechę to, co papież Franciszek powiedział niedawno: Jezus, w czasie Ostatniej Wieczerzy zwraca się do Apostołów z tymi słowami: Nie wyście mnie wybrali, ale Ja was wybrałem (J 15,16), przypominającymi wszystkim, nie tylko kapłanom, że powołanie jest zawsze inicjatywą Boga. To Chrystus powołał was, abyście poszli za Nim w życiu konsekrowanym, a to oznacza, że trzeba nieustannie dokonywać «wyjścia» (esodo) od nas samych, aby koncentrować swoją egzystencję wokół Chrystusa i Jego Ewangelii, wokół woli Bożej, rezygnując z własnych projektów, aby móc powiedzieć ze św. Pawłem: Teraz już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus (Ga 2,20) (Przemówienie do uczestników Zebrania Plenarnego Przełożonych Generalnych, Rzym, 8 maja 2013).

Drodzy Współbracia!
Jeszcze raz życzę wiele łask na dzień 19 września oraz na cały ten czas świętowania kolejnej rocznicy objawienia Matki Najświętszej w La Salette

ks. Andrzej Zagórski MS
prowincjał

Za: www.saletyni.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda