Home Wiadomości Varghese Thottamkara CM, Asystent Generalny mianowany biskupem

Varghese Thottamkara CM, Asystent Generalny mianowany biskupem

Redakcja

28 czerwca 2013, jak podaje Vatican Information Service (VIS), Jego Świątobliwość Papież Franciszek mianował Księdza Varghese Thottamkarę CM, biskupem koadjutorem Wikariusza Apostolskiego Nekemte w Etiopii. Od 2010 Ks. Varghese jest Asystentem Generalnym w Zgromadzeniu Misji.

Wikariat Apostolski Nekemte znajduje się w mieście Nekemte w Etiopii, zajmuje powierzchnię ok. 99 tysięcy km2 a spośród 7.241.000 ludności tylko 55.453 to katolicy. W 86 parafiach pracuje 28 księży w tym 9 Misjonarzy św. Wincentego a Paulo. W 1913 z podziału Wikariatu Apostolskiego Ghalli utworzono Prefekturę Apostolską południowej Jaffy, którą w tym samym roku przemianowano na Prefekturę Apostolską Kaffa. W 1937 podniesiona do godności Wikariatu Apostolskiego Gimmy Pod obecną nazwą istnieje od września 1982.

Spośród 12 Prefektów i Wikariuszy apostolskich 8 to Misjonarze św. Wincentego a Paulo poczynając od ks. Fransa Janssena CM, później biskupa, w 1958 roku. Aktualnie od 23 lipca 2009 r. na czele Wikariatu stoi Biskup Theodorus Van Ruijven CM, który w tym roku ukończył 75 lat i oddał sie do dyspozycji Ojca św. Dlatego Ks. Varghese został mianowany biskupem koadjutorem. Najpradopodobniej jeszcze w tym roku zastąpi bp Theodorusa jako Wiakariusz Apostolski.


Varghese THOTTAMKARA, C.M. urodził się 2 czerwca 1959 r. w Thottuva, w stanie Kerala w Indiach. Został przyjęty do Zgromadzenia Misji w domu formacyjnym Prowincji Południowej Indii w Gopalpur-on-Sea 11 maja 1982. Śluby złożył w domu “Stella Maris” w Gopalpur-on-Sea 10 maja 1986, a nastepnego dnia otrzymał święcenia diakonatu. Święcenia kapłańskie przyjął 6 stycznia 1987. Po święceniach posługiwał jako duszpasterz, wykładowca akademicki, administrator, misjonarz. Pełnił tez funkcje instytucjonalne.

W latach 1988-1990 był proboszczem w parafii Munigada i Allada w diecezji Berhampur w stanie Orissa w Indiach. Nastepnie do 1993 był wicerektorem i profesorem niższego seminarium św. Justyna de Jacobis w Ambo, w Etiopii i kolejne dwa lata do 1995 r. profesorem i rektorem wyższego misjonarskiego seminarium duchownego w Adis Abebie w Etiopii. W latach 1995 – 1998 studiował na uniwersytecie Angelicum w Rzymie uzyskują licencjat z teologii moralnej. Po powrocie do Etiopii był profesorem w Instytucie Teologicznym św. Franciszka w Adis Abebie i Radcą Prowincji etiopskiej Zgromadzenia Misji.

W 2005 ponownie przybył do Rzymu, aby pełnić funkcję Prokuratora Generalnego Zgromadzenia Misji, do którego obowiązków należy m.in. reprezentowanie Zgromadzenia przy Stolicy Apostolskiej. W 2006 r. wybrany Wizytatorem Prowincji Południowej Indii. Powrócił do ojczyzny. Delegaci na Konwent Generalny w Paryżu w 2010 r. wybrali Księdza Varghese jednym z Asystentów Generalnych odpowiedzialnym m.in. za misje zagraniczne. 28 czerwca 2013 mianowany biskupem tytularnym Chullu. Jeszcze w tym tygodniu jest oczekiwany w St. John’s University w Nowym Jorku, gdzie od 1 lipca rozpocznie się Międzynarodowy Zjazd Wizytatorów Zgromadzenia Misji, w którym będzie jednym z prelegentów.

Za: www.famvin.org.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda