Home Wiadomości VII Międzydiecezjalna Pielgrzymka Osób Życia Konsekrowanego do Matki Bożej Gostyńskiej na Świętą Górę.

VII Międzydiecezjalna Pielgrzymka Osób Życia Konsekrowanego do Matki Bożej Gostyńskiej na Świętą Górę.

Redakcja

VII pielgrzymka międzydiecezjalna osób życia konsekrowanego do świętogórskiego sanktuariumW sobotę, dnia 12 września 2015 r. odbyła się VII pielgrzymka międzydiecezjalna osób życia konsekrowanego do świętogórskiego sanktuarium.

W Roku Życia Konsekrowanego pielgrzymka ta stała się – poprzez procesyjne przejście od Gostyńskiej Fary na Świętą Górę – manifestacją dla środowiska gostyńskiego, świadectwem życia i radosnej służby osób zakonnych o różnorodnej duchowości i charyzmatów. Początek tej pielgrzymki miał miejsce w Farze Gostyńskiej, gdzie do zgromadzonych (ok. 300 osób konsekrowanych) słowo powitania powiedział ks. prałat Artur Przybył, były proboszcz i dziekan parafii farnej. Obecni byli biskupi; bp Zdzisław Fortuniak, duchowy opiekun osób konsekrowanych w Arch. Poznańskiej, a także bp Marian Błażej Kruszyłowicz OFMCov senior Arch. Szczecińsko-Kamieńskiej.

Po modlitwie i krótkiej refleksji w Farze ulicą Jana Pawła II wyruszyła procesja na Świętą Górę. Tę trasę, kilka tygodni przed wyborem na Stolicę Piotrową, pokonywał kard. Karol Wojtyła. W czasie procesji śpiewano Litanię do Wszystkich Świętych, a następnie Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najśw. Maryi Panny. Przedstawiciele poszczególnych rodzin zakonnych nieśli relikwie Założycieli oraz świętych i błogosławionych swoich Zgromadzeń.

Na przybycie pielgrzymki w Świętogórskiej Bazylice oczekiwali ci, którzy z różnych powodów nie mogli podjąć trudu pielgrzymki pieszej. Po wypełnieniu Bazyliki bardzo licznie zgromadzonymi uczestnikami dokonano odsłonięcia obrazu Matki Bożej Świętogórskiej, a następnie przełożony świętogórskiej kongregacji ks. Marek Dudek COr powitał wszystkich obecnych. Sięgając do historii wspomniał cudowne uzdrowienie w 1495 r. szlachcica Krzyżanowskiego i dziękczynną procesję z Gostyńskiej Fary na Świętą Górę, między innymi powiedział: „wówczas cały lud gostyński przybył, by dziękować Matce Bożej za dar cudownego uzdrowienia tego człowieka i za wszystkie łaski, jakie otrzymał gostyński lud, tak samo i my dzisiaj przybywamy tym szlakiem – szlakiem dziękczynienia i zawierzenia Matce Bożej”. Witając zgromadzone osoby konsekrowane życzył wszystkim doświadczenia opieki Matki Bożej i głębokiej radości – filipowej radości, oraz by owoce tegorocznego spotkania na Świętej Górze trwały w nas wszystkich i w naszych wspólnotach jak najdłużej”.

Następnie O. Maciej Biskup OP z dominikańskiego konwentu w Szczecinie wygłosił konferencję. W oparciu o tekst Ewangelii J 2,1-12 – Wesele w Kanie Galilejskiej mówił o radości osoby konsekrowanej – o głębokiej radości płynącej z oddania swego ciała i życia Panu Bogu – o radości płynącej z obdarowania i realizacji powołania zakonnego – o radości z życia pełnią Ducha Świętego. Snując refleksje przestrzegał, by osoby konsekrowane nigdy nie traciły z oczu i ze swojego życia widoku oblicza Boga, by nie traciły tej głębokiej radości płynącej z życia obecnością Pana Boga i równocześnie zachęcał powołanych do tego, by patrzyli z nadzieją w przyszłość, by wychodzili do ludzi z weselem i modlitwą w sercu. Przykładem takiego życia jest Maryja Służebnica Pańska, która zawsze wierzyła w moc Boga, która przez swą wiarę przyspieszyła działanie Boga. To wzór i zadanie dla osób konsekrowanych – przyspieszać działanie Boga, by owoce Paschy Jezusa stawały się udziałem wszystkich ludzi. Potrzeba mocnej wiary – mówił Prelegent – w to, że ta Pascha się dokonała i dokonuje dzisiaj, a osoba konsekrowana ma być źródłem nadziei dla innych, że Boże Słowo zadziała, że i dzisiaj Jezus objawia Swoją moc. Wskazał również na Maryję, która jest pełna współczucia, a współczucie jest potrzebne, bo ono otwiera serce na potrzeby innych. Maryja współodczuwa i niesie w sobie i sobą nadzieję oraz czułość. Kończąc powiedział: „Bóg dzisiaj zaprasza nas do tego, byśmy jako osoby konsekrowane na wzór Maryi byli pełni współczucia, byśmy patrzyli oczami pełnymi ducha Jezusa i dawali innym nadzieję, radość i Boską czułość”.

Po konferencji był czas na adorację Najświętszego Sakramentu – chwila na osobistą refleksję i medytację. W tym czasie była też okazja do spowiedzi św.

Centralnym punktem tej pielgrzymki była koncelebrowana MSZA ŚWIĘTA, której przewodniczył i homilię wygłosił Bp Marian Błażej Kruszyłowicz franciszkanin. Współkoncebransami byli ks. Bp Zdzisław Fortuniak, przewodniczący wydziału ds. życia konsekrowanego w arch. poznańskiej i dość liczne grono kapłanów zakonnych z sześciu diecezji.

Słowo podziękowania za wspólne spotkanie i modlitwę wypowiedziała przedstawicielka diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.

Po zakończeniu Mszy św. tradycyjnym zwyczajem odbyła się procesja do grobu Sióstr Elżbietanek, które były internowane w czasach PRL-u, a także przy grobie sióstr w cieniu Bazyliki modlitwą uczestników pielgrzymki objęto wszystkie zmarłe osoby konsekrowane, które poświęciły życie w służbie Bogu i Kościołowi. Modlitwom tym przewodniczył ks. Jarosław Staszewski TCHR ze Szczecina.

Kolejnym punktem pielgrzymki był wspólny posiłek – okazja do rekreacyjnego spotkania.

W drugiej części pielgrzymkowego w Bazylice Świętogórskiej odbył się godzinny koncert z okazji 500- lecia urodzin Świętego Filipa Neri.

Ostatnim punktem modlitewnego spotkania były Nieszpory, które prowadzili klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Franciszkanów Prowincji Katowicko-Panewnickiej, a Słowo Boże wygłosił ks. Paweł Bogdanowicz COr ze wspólnoty świętogórskiej.

Na zkończenie VII Międzydiecezjalnej Pielgrzymki Osób Konsekrowanych na Świętą Górę podsumowanie i podziękowanie wypowiedział bp Zdzisław Fortuniak, który oficjalnie zapowiedział termin następnej VIII Międzydiecezjalnej Pielgrzymki w Roku Życia Konsekrowanego nas 10 września 2016 r. , jak również poinformował, że organizacją tegoż spotkania zajmować się będzie Diecezja Zielonogórsko-Gorzowska. Słowo końcowe wygłosił ks. dr Zbigniew Starczewski COr prokurator polskiej federacji filipińskiej – referent ds. męskich instytutów życia konsekrowanego Arch. Poznańskiej, w którym podziękował ks. bp Zdzisławowi Fortuniakowi i wszystkim osobom życia konsekrowanego zgromadzonym w świętogórskim sanktuarium, do którego również zaprosił na następne spotkanie 2016 r.

Ks. Zbigniew Starczewski COr

Prokurator Federacji Kongregacji

Oratorium św. Filipa Neri w Polsce

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda