VIII dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego

Hasłem ósmego dnia odpustu były słowa „Wiara ożywiana modlitwą”. Rozpoczął się on odsłonięciem obrazu Matki Bożej o godzinie 6.00 oraz Eucharystią, której przewodniczył  redemptorysta o. Andrzej Łabuda z Gliwic.

O godzinie 7.00 Mszę  Świętą celebrował o. Łukasz Listopad, redemptorysta, socjusz nowicjatu w Lubaszowej. W kazaniu podkreślał on, że wielu ludzi bardzo dba o swoją kondycję, wygląd zewnętrzny, o swoje zdrowie. Pytał też dlaczego tak samo wielu z nas nie potrafi zadbać o swoje zdrowie duchowe, życie sakramentami i to, by być blisko Chrystusa.

Eucharystii o godzinie 9.00 przewodniczył o. Łukasz Wójcik, redemptorysta, duszpasterz  i katecheta z Tuchowa.

Głównym celebransem liturgii o godzinie 11.00 był  ks. inf. Władysław Kostrzewa, Wikariusz sądowy Kurii diecezjalnej w Tarnowie.

Mszy Świętej o godzinie 15.00 z udziałem lektorów, ministrantów, scholi i Dziewczęcej Służby Maryjnej przewodniczył ks. Sylwester Brzeźny z Tarnowa. W kazaniu mówił on o konieczności rozkochania się w Chrystusie. Zaznaczał też, że osoby szczególnie zaangażowane w życie parafii, czy to po przez służbę przy ołtarzu, czy śpiew podczas liturgii, powinny być wzorem życia chrześcijańskiego. Dodał też, że na drodze w kroczeniu ku Bogu pomocą jest Maryja, która z ufnością przyjęła plany Boże względem Niej.

Na godzinę 18.30 do Tuchowa przybyli nauczyciele i pracownicy oświaty. Tej Eucharystii przewodniczył i homilię  wygłosił, podobnie, jak na Mszach Świętych o godzinie 9.00 i 11.00 o. Wojciech Zagrodzki, redemptorysta, przełożony domu zakonnego i proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu.

W słowie, które tego dnia kierował do wiernych mówił o potrzebie ożywiania swojej wiary modlitwą, która pomaga zbliżyć się do Jezusa i uzyskać pokój serca. Zaznaczył  też, że prawdziwe spotkanie z Chrystusem przemienia życie człowieka, czego przykładem są Apostołowie, którzy widząc zmartwychwstałego Mistrza zrozumieli, że nie będą mogli już wrócić  do dawnego sposobu życia. Każdy kto uwierzył w zmartwychwstałego Pana nie może zmieszać się z tłumem i żyć tak, jakby nic wyjątkowego się nie stało, podkreślał redemptorysta.

Do nauczycieli o. Zagrodzki mówił o wielkiej wadze roli całościowego kształtowania człowieka na podstawie wartości i do życia wartościami.

O 20.30 podczas ostatniego Wieczoru Maryjnego wystąpiła z koncertem Sanktuaryjna Orkiestra Dęta z Tuchowa.

Za: br. Jerzy Krywult CSsR