Home Wiadomości Wakacyjne wydanie ,,Misyjnych Dróg’

Wakacyjne wydanie ,,Misyjnych Dróg’

Redakcja

Rodzinom wyjeżdżającym na misje poświęcony jest nowy, wakacyjny numer dwumiesięcznika „Misyjnej Drogi” wydawanego przez Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

„Nie spodziewałem się, że tyle rodzin ewangelizuje. Z tekstów przebija radość i trud ewangelizacji misyjnej. Widać rolę małżeństw w tym dziele, a także dzieci, które czasem szybciej odnajdują się w nowej rzeczywistości niż dorośli. Wszyscy podkreślają, że wyjazdy misyjne spajały małżeństwa i budowały ich wiarę.” – pisze w edytorialu o. Marcin Wrzos OMI, redaktor naczelny poznańskiego czasopisma.

Na łamach „Misyjnych Dróg” autorzy przedstawiają działalność misyjną rodzin. Ks. Paweł Pacholak, teolog rodziny, dostrzega zapał przekazywania wiary jako jeden z ważnych elementów rodziny chrześcijańskiej. Karol Fromont opisuje prowadzoną przez swoją rodzinę ewangelizację w Stanach Zjednoczonych i na Filipinach. Rafał Solski przedstawia dzieci jako młodych misjonarzy w Mongolii. Marta i Jan Kaczmarkowie pracujący w Papui Nowej Gwinei opisują misje wśród Perukowców, Olek Kaczmarek w Tanzanii, a Adela Lemańska w Republice Południowej Afryki. Autorzy piszą o rodzinach w misji Drogi Neokatechumenalnej w Serbii i Kenii. Ważnym elementem prowadzenia misji przez rodziny są dzieci. O ich życiu na misjach w Ugandzie oraz Peru również przeczytamy na łamach pisma.

Drugim tematem wydania są analizy misyjnego zaangażowania kanonizowanych papieży: Jana XXIII i Jana Pawła II dokonane przez oo. Alfonsa Kupkę OMI oraz Wojciecha Kluja OMI.

W 166. numerze „Misyjnych Dróg” czytelnicy znajdą rozmowę z Przemysławem Babiarzem, znanym komentatorem sportowym, o przekazywaniu wiary w rodzinie, jego spotkaniach z Janem Paweł II oraz o wierze sportowców. Natomiast o szacunku do rodziny, życia, wierności wartościom rozmowę przeprowadzono z Kają Godek, żoną i matką działającą w ruchu pro-life.

O sytuacji rodziny i jej redefinicji w Europie pisze Tomasz Terlikowski, o instytucji rodzin w różnych religiach religiolog prof. Eugeniusz Sakowicz, a o prześladowaniu chrześcijan w Iraku ks. Rafał Cyfka z PKwP.

„Nie tak dawno temu, gdy Indianie żyli w izolacji, każdego ranka jeszcze przed wschodem słońca cała rodzina spotykała się przy ognisku. Ojciec rodziny opowiadał mity, czyli święte opowieści. Słuchając tych opowiadań, młodzi uczyli się swojej kultury, szacunku do starszych i przygotowania do dorosłego życia”. To fragment zapisków z wyprawy etnologa i teologa Danuty Prot do ekwadorskiego buszu, gdzie przyglądała się życiu tradycyjnych rodzin.

W wakacyjnym wydaniu czasopisma znajdują się też informacje dotyczące projektu „Adopcji misyjnej” prowadzonego przez redakcję, budowy potrzebnej studni na Madagaskarze, a także szesnastostronicowa wkładka dla dzieci „Misyjne Dróżki Dreptaka Nóżki”, tym razem o misjach na Saharze Zachodniej.

„Misyjne Drogi” to prawie stustronnicowy dwumiesięcznik założony w 1983 r. w Poznaniu przez Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Do publicystów piszących na jego łamach zalicza się o. Wacława Hryniewicza OMI, ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, o. Jarosława Różańskiego OMI, Tomasza Terlikowskiego, o. Andrzeja Madeja OMI, Aldonę Piwko, Beatę Zajączkowską, Eugeniusza Sakowicza czy ks. Andrzeja Dragułę. W piśmie gościli też m.in. Wojciech Cejrowski, Jasiek Mela, Robert „Litza” Friedrich, Wanda Błeńska, Anna Golędzinowska czy Varis Dirie. Celem redakcji jest kreatywna i ciekawa prezentacja działalności misyjnej Kościoła, treści religioznawczych, podróżniczych, antropologicznych. To czasopismo misyjne o największym nakładzie i objętości w Polsce, dostępne także w wolnej sprzedaży i na www.misyjnedrogi.pl.

mw OMI/Poznań (KAI)

Za: www.oblaci.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda