Home Wiadomości Warszawa: charytatywny Jarmark św. Jacka

Warszawa: charytatywny Jarmark św. Jacka

Redakcja

KAI / psdW dniach 14-17 sierpnia, przed kościołem o.o. dominikanów w Warszawie przy ul. Freta 10 odbędzie się Charytatywny Jarmark Św. Jacka. Wydarzenie organizowane jest już po raz piętnasty i zapisało się na stałe w kalendarzu warszawiaków.

Całkowity dochód z tego przedsięwzięcia będzie przeznaczony na główny cel Grupy Charytatywni Freta – dożywianie dzieci w szkołach.

Nazwa Jarmarku nie jest przypadkowa – 17 sierpnia obchodzona jest uroczystość Św. Jacka – patrona kościoła oo. dominikanów, któremu nie obojętny był los biednych i potrzebujących. Jarmark ma charakter charytatywny, a jego głównym organizatorem jest Grupa Charytatywni Freta działająca przy kościele Św. Jacka. „Naszym największym projektem jest program dożywiania dzieci w szkołach – codziennie fundujemy szkolny obiad ponad 240 dzieciom z całej Polski, W kolejnym roku szkolnym rozpoczniemy piątą edycję tego programu” – mówi Anna Stadnicka koordynatorka Jarmarku św. Jacka.

Podczas Jarmarku św. Jacka plac przed kościołem oo. dominikanów zajmą stosika handlowe. Będzie można nabyć na nich rękodzieło: oryginalną biżuterię, ceramikę, książki z antykwariatu oraz wyroby domowej produkcji. Na jednym ze stoisk odbędzie się, znana odwiedzającym Jarmark Św. Jacka, fanteria – gdzie każdy los wygrywa.

W niedzielę, w przeddzień uroczystości św. Jacka, na Jarmarku pojawi się specjalne stoisko z pierogami. Będzie ono czynne po Mszach Św. o godz. 10:00, 12:00 i 16:00. Pomysł nawiązuje do legendy dominikańskiej, wedle której podczas głodu po najazdach tatarskich w 1240 r. św. Jacek Odrowąż karmił ubogich pierogami.

Osoby, które chciałyby lepiej poznać historię i zabytki Nowego Miasta w tym kościół oo. dominikanów, będą mogły wziąć udział w zwiedzaniu z warszawskim przewodnikiem – Konradem Tarnopolskim, prowadzącym spacery po Warszawie pod hasłem „Warszawa z buta”. Spacer rozpocznie się o godz. 13:00 przed kościołem św. Jacka.

Jarmarkowi św. Jacka już po raz czwarty będzie towarzyszyła Strefa Dziecka. Na sobotę i niedzielę zaplanowano liczne zajęcia dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Sobota upłynie pod hasłem „Masz prawa człowieku”. Jest to jednocześnie tytuł picturebooka, do którego teksty napisały Iwona Zabielska-Stadnik i Małgorzata Węgrzecka. Dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach na temat praw człowieka, prowadzonych dla dwóch grup wiekowych: 6-9 lat oraz 10-12 lat, a także uczestniczyć w zajęciach plastycznych. Na najmłodszych będą czekały również wata cukrowa, popcorn, zestawy do gry w badmintona, flamastry do malowania twarzy.

Niedziela w Strefie Dziecka będzie miała bardziej religijny charakter. Najmłodsi będą mogli wziąć udział w rozmowach o Bogu pt. „TATO NASZ”, prowadzonych przez ojców dominikanów z klasztoru na Freta. Dla najmłodszych przygotowano również warsztaty plastyczne, muzyczne i wiele innych atrakcji. O 17:00 odbędzie się przygotowane z myślą o dzieciach przedstawienie teatralne pt. „Baśniowy pokoik”. Spotkania i zabawy w ramach Strefy Dziecka będą odbywały się w ogrodzie Fundacji Sto Pociech przy ul. Freta 20/24A.

Udział we wszystkich wydarzeniach towarzyszących Jarmarkowi Św. Jacka jest bezpłatny.

W poniedziałek, 17 sierpnia, w uroczystość św. Jacka w kościele oo. dominikanów przy ul. Freta 10 o godz. 18:00 odbędzie się uroczysta Msza Św. z poświęceniem kłosów.

Główny organizator Jarmarku św. Jacka, Grupa Charytatywni Freta działa od 2011 roku. Jej zadaniem jest pomoc ubogim, którzy zwracają się z prośbą do klasztorów dominikańskich w całej Polsce. Obecnie Grupa wspiera działalność charytatywną klasztorów przez fundowanie stypendiów czy pomoc świąteczną. Największym projektem realizowanym przez Grupę jest program dożywiania dzieci w szkołach, w ramach którego dla ponad 240 dzieci fundowane są obiady szkolne. Dla podopiecznych z Warszawy Grupa Charytatywni Freta organizuje także letni wypoczynek oraz stacjonarne ferie na Freta. Więcej informacji na temat działalności Grupy można znaleźć na stronie charytatywnifreta.dominikanie.pl.

Za: www.deon.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda