Home Wiadomości Warszawa. Prapremiera filmu o Męczennikach

Warszawa. Prapremiera filmu o Męczennikach

Redakcja

www.franciszkanie.pl3 listopada 2015 r. w gmachu Telewizji Polskiej w Warszawie odbyła się prapremiera najnowszego filmu o Męczennikach z Pariacoto pt. “Życia nie można zmarnować” reżyserii Krzysztofa Tadeja.

„Mam się za człowieka twardego, ale są historie, które wzruszają… Podczas emisji tego filmu kilkakrotnie ściskało mi gardło.” – przyznał po pokazie Prezes Telewizji Polskiej Janusz Daszczyński. Prapremiera była wydarzeniem wzruszającym, pełnym wdzięczności i radości.

Swojego wzruszenia nie kryli zarówno obecni na pokazie filmu krewni przyszłych błogosławionych, jak i inni zaproszeni goście. „Trudno mówić po tak piękny filmie” – podsumował metropolita warszawski ks. kardynał Kazimierz Nycz.  Kardynał zauważył, że taki sposób przedstawienia postaci Męczenników, ich rodzin oraz całej ich historii przygotowuje do nadchodzącej beatyfikacji dużo bardziej niż wszystkie listy i artykuły pisane tylko słowem.

O swoich silnych emocjach towarzyszących oglądaniu produkcji opowiadał również zaproszony na prapremierę ambasador Peru w Polsce Alberto Salas Barahona. Mimo, że – jak przyznał – nie zna jeszcze dobrze polskiego, to oglądane obrazy wywołały w nim uczucia silnie łączące Polaków i Peruwiańczyków. Ambasador pogratulował twórcom stworzenia takiego dzieła właśnie w tym momencie, kiedy zarówno w Peru jak i w Polsce trwają przygotowania do beatyfikacji. „Chcę zwrócić się tutaj przede wszystkim do Zakonu i rodzin męczenników  – praca tych dwóch kapłanów będzie w Peru  zawsze pamiętana” – mówił dyplomata.  Ambasador Peru wyraził również nadzieję, że więź przyjaźni i serdeczności, jaka łączy Polskę i Peru będzie nadal rozwijana.

Film „Życia nie można zmarnować” został zrealizowany w Polsce i Peru. Autor filmu, Krzysztof Tadej przedstawił sylwetki oraz życie zamordowanych franciszkanów. W filmie wypowiadają się rodziny zamordowanych zakonników, m.in. mama o. Zbigniewa, która dopiero teraz zgodziła się opowiedzieć o swoich przeżyciach. S. Berta Hernandez ze Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Pana Jezusa opowiada o dramatycznych, ostatnich chwilach życia zamordowanych polskich zakonników. Widzowie będą mogli posłuchać wypowiedzi bp. Luisa Bambarena, byłego ordynariusza diecezji Chimbote, który zaprosił polskich zakonników do pracy w Peru. W filmie opowiedział o swojej rozmowie z przywódcą Sendero Luminoso –  przebywającym w więzieniu Abimaelem Guzmanem.

„Oni żyli w przekonaniu, że życia nie można zmarnować.” – wyjaśniał sens tytułu o. Jarosław Zachariasz, Prowincjał Krakowskich Franciszkanów, – „To byli ludzie, którzy kochali życie. Byli Polakami, byli także synami św. Maksymiliana, i wiedzieli, że życie można darować, że można je komuś ofiarować”.

Reżyser Krzysztof Tadej przed filmem dzielił się doświadczeniem tworzenia tej produkcji: ”Od momentu pomysłu do momentu realizacji minęło pół roku ciężkiej pracy i trudu. Ten film to zbiorowe dzieło. Opowiada o wyjątkowych, wspaniałych i wielkich Polakach. To również dla nas przesłanie, że  po każdym z nas zostanie dobro. Taki pomnik jest najtrwalszy.”

Film „Życia nie można zmarnować” w Telewizji Polskiej wyemitowany zostanie 4 grudnia, w przeddzień beatyfikacji po wieczornych wiadomościach.

Za: www.franciszkanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda