Home Wiadomości Warszawa. Rekolekcje z Fra Angelico

Warszawa. Rekolekcje z Fra Angelico

Redakcja

Warszawa. Rekolekcje z Fra AngelicoDominikanie świętują jubileusz 800-lecia swojego zakonu, który rozpoczął się 7 listopada 2015 w święto Wszystkich Świętych Zakonu Kaznodziejskiego. Z tej okazji w warszawskich klasztorach dominikanów dużo się dzieje.

Od 11 do 14 kwietnia w parafii św. Dominika na Służewie odbyły się rekolekcje jubileuszowe o twórczości bł. Fra Angelico, które wygłosił historyk sztuki o. Dariusz Czajkowski OP. W kolejnych dniach o. Czajkowski przybliżał sylwetkę i twórczość słynnego malarza, dominikanina, Guido di Pietro da Mugello, który żył w średniowieczu. W zakonie artysta przybrał imię Jan z Fiesole, ale ponieważ malował dużo aniołów i to tak, jakby był jednym z nich, nadano mu przydomek „Anielski brat”, Fra Angelico.

Zgromadzeni mogli obejrzeć w przezroczach poszczególne obrazy, jak słynne Zwiastowanie, Koronacja Maryi, Zdjęcie z Krzyża i inne, które przedstawiał i omawiał o. Czajkowski. Malowidła Fra Angelico przedstawiają sceny ewangeliczne, wydarzenia z życia Jezusa Chrystusa, Matki Bożej, aniołów i świętych. Współcześni słynnemu malarzowi przekazali, że „Fra Angelico nie brał pędzla do ręki, dopóki nie odmówił modlitwy i nie namalował krucyfiksu nie zapłakawszy nad nim”. Dlatego tak wielka duchowość bije z dzieł Fra Angelico, mówił rekolekcjonista.

Dominikański artysta rozpoczął swoją pracę od umieszczania malowideł sakralnych w celach zakonnych współbraci w klasztorze we Florencji. Następnie malował w Watykanie i w katedrze Orvieto, potem został przeorem klasztoru, następnie znowu wyjechał na zaproszenie papieża do Watykanu, gdzie zmarł 18 lutego 1455 roku.

Fra Angelico został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II 3 października 1982 r. Dwa lata później, w 1984 papież, św. Jana Paweł II ogłosił go patronem artystów i twórców. Liturgiczne święto bł. Fra Angelico obchodzone jest 18 lutego. Dominikański Jubileusz 800-lecia potrwa do 21 stycznia 2017 r.

Anna Dziemska
foto: Anna Dziemska

Za: www.franciszkanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda