Watykan: w stronę beatyfikacji siedmioro sług Bożych

Papież upoważnił Kongregację Spraw Kanonizacyjnych, przyjmując wczoraj na audiencji prywatnej jej prefekta kard. Angelo Amato, do promulgowania dekretów stwierdzających heroiczność cnót siedmiorga sług Bożych.

Trzech z nich to księża: portugalski biskup misjonarz w Brazylii, francuski salezjanin i hiszpański kapłan diecezjalny, założyciel żeńskiego zgromadzenia zakonnego.

Trzy dalsze dekrety wspomnianej dykasterii dotyczą zakonnic, w tym dwóch Włoszek, z których jedna była również założycielką zgromadzenia, i Angielki. Ta ostatnia, karmelitanka bosa Maria Weronika od Męki Pańskiej, była konwertytką z anglikanizmu. Urodzona na początku XIX wieku w Stambule w rodzinie anglikańskiego kapelana ambasady brytyjskiej, nawróciła się na katolicyzm mając 26 lat. Była misjonarką w Indiach, gdzie założyła zgromadzenie sióstr Karmelu Apostolskiego.

Wśród sług Bożych, do których odnoszą się najnowsze dekrety Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych o heroiczności cnót, znalazł się też świecki misjonarz w Brazylii. Jest nim zmarły w 1983 r. włoski przedsiębiorca Marcello Candia.

ak/ rv

Za: Radio Watykańskie.