Wolność… Czy wszystko z nią w porządku?

– Nasze pokolenie mówi, że wolność jest najważniejsza, ale ta wolność nie zawsze jest dobrze rozumiana – mówią w rozmowie z KAI uczestnicy 27. Franciszkańskiego Spotkania Młodych, które odbywa się w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla. Jego hasłem są słowa: „Projekt Mesjasz – Wolność”.

Michalina i Anna przyjechały na FSM już kolejny raz. Dla Anny bardzo ważne jest grono ludzi, których tu spotyka i którzy, tak jak ona, są wierzący. – Można z nimi porozmawiać, podzielić się różnymi doświadczeniami, znaleźć odpowiedzi na pytania, które się pojawiają, a nad którymi często brakuje czasu, żeby się głębiej zastanowić. Tu jest czas, żeby przemyśleć jak się postępuje w życiu i odpocząć od tego wszystkiego, co jest na co dzień – opowiada.

Dla Michaliny istotne jest pogłębianie relacji z Bogiem. – Można usłyszeć wiele mądrych słów, które szczególnie do młodych ludzi trafiają. Jest też dużo zabawy, bardzo fajne towarzystwo i wielu poszukujących młodych ludzi – mówi.

– Nasze pokolenie mówi, że wolność jest najważniejsza, ale ta wolność nie zawsze jest dobrze rozumiana. Myślę, że tutaj właśnie możemy zobaczyć prawdziwą wolność, a nie złudną, która jest teraz pokazywana i promowana – komentuje Michalina tegoroczną tematykę Spotkania. – Myślę, że wolność jest naszym wielkim darem od Boga i bardzo podoba mi się to hasło, bo mogę się głębiej zastanowić czym ona jest i w jaki sposób chciałabym ją wykorzystać – dodaje Anna.

O wolności mówią także goście FSM-u. Raper Dobromir „Mak” Makowski, uwikłany niegdyś w narkotyki, opowiedział swoje świadectwo uzależnienia i wyjścia z nałogu. – Wolność to dążenie ku temu, aby spotkać się z miłością, tą doskonałą miłością, poprzez modlitwę i pomaganie innym ludziom. To jest dzisiaj moja wolność. Dzisiaj w mojej wolności każdego dnia decyduję się być człowiekiem, który podaje rękę drugiemu człowiekowi. Żyjemy tylko chwilę i w tym pociągu, jakim jest życie, Bóg daje nam wolność jako decyzję o tym, jak chcemy żyć – mówi „Mak”.

Piątek to ostatni pełny dzień trwającego od niedzieli 27. Franciszkańskiego Spotkania Młodych. W trakcie FSM-u na Kalwarii Pacławskiej goszczą aktorzy, dziennikarze, kabareciarze i duchowni, którzy będą rozmawiać z młodzieżą o wierze.

Jak co roku organizatorzy zaplanowali koncerty i seanse filmowe. W programie Spotkania jest także codzienna Msza św. i tematyczne nabożeństwa.

FSM ma charakter biwakowy, większość uczestników nocuje na polu namiotowym. Organizatorem Franciszkańskich Spotkań Młodych jest krakowska Prowincja Franciszkanów i Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii.

Za: www.deon.pl.