Wydarzenia: św. Franciszek wspominany na misjach

Franciszkanie z Krakowa obchodzili tegoroczną uroczystość św. Franciszka z Asyżu we wszystkich parafiach i misjach rozrzuconych po całym świecie. Oto kilka migawek z 4 października przeżywanego w malowniczy sposób w niektórych miejscach franciszkańskich misji.

Boliwia
W sobotę, 4 października w odległej Boliwii, w parafii w Montero, świętowano uroczystość św. Franciszka. W czasie wieczornej mszy świętej wierni z Franciszkańskiego Zakonu Świeckich odnowili swoje przyrzeczenia, a dwóch nowych członków zostało przyjętych do tzw. „nowicjatu”. Po Eucharystii przedstawiono także hymn „Pochwała Stworzenia”, którego autorem jest sam św. Franciszek.

Dzień wcześniej, w wigilię uroczystości grupa Młodzieży Franciszkańskiej wraz z młodymi przygotowującymi się do bierzmowania, przygotowali i przedstawili inscenizację przejścia św. Franciszka z życia doczesnego do nieba („Transitus”).

Świętowanie uroczystości Założyciela Franciszkanów poprzedził „Tydzień franciszkański”. Podczas siedmiu dni parafialnie przygotowywali się duchowo do obchodów święta. W ramach tego wyjątkowego tygodnia grupy duszpasterskie oraz zgromadzenia zakonne z kaplic dojazdowych znajdujących się na terenie parafii, w poszczególne dni odpowiadały za oprawę liturgiczną mszy świętej oraz prezentowały swój charyzmat i swoją działalność wszystkim zgromadzonym w głównym kościele parafialnym.

Peru
Szczególne obchody tego święta przygotowali franciszkańscy misjonarze pracujący w Chimbote, w parafii pw. Świętego Franciszka z Asyżu. W tym roku parafialny odpust zbiegł się ze świętowaniem złotego jubileuszu parafii – 50 lecia jej powstania. Podczas świętowania dnia patrona, wierni mogli obejrzeć teatr przedstawiający życie św. Franciszka, przygotowany przez Młodzieżową grupę teatralną działającą przy parafii.

Uganda
Swój „parafialny dzień” przeżywali również wierni z parafii Matugga, której również patronuje Święty z Asyżu. Msza święta z udziałem biskupa została odprawiona w zadaszonym już kościele, a podczas uroczystości wiele osób dorosłych przyjęło sakrament chrztu świętego.

Podczas świętowania nie zabrakło afrykańskich tańców oraz konkursów z nagrodami…

opr. Agnieszka Kozłowska

Więcej: misje.franciszkanie.pl

Za: www.franciszkanie.pl.