Home Wiadomości Wydawnictwo Księży Sercanów DEHON ma już 20 lat

Wydawnictwo Księży Sercanów DEHON ma już 20 lat

Redakcja

Dwudziestolecie działalności obchodzi Wydawnictwo Księży Sercanów DEHON w Krakowie. W ciągu dwóch dekad swego istnienia to jedno z bardziej aktywnych wydawnictw katolickich opublikowało około 600 tytułów książek i broszur o łącznym nakładzie 3 mln egzemplarzy.

Współpracowało z nim około 140 autorów, w tym 40 zagranicznych.

Dyrektor wydawnictwa ks. Krzysztof Zimończyk SCJ przypomina, że DEHON powstało głównie po to, by szerzyć w Polsce kult i nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa, a prawdziwą wizytówką wydawnictwa szybko stał się dwumiesięcznik społeczno-religijny „Czas Serca”, poświęcony zarówno duchowości Bożego Serca, kwestiom wiary, jak i aktualnym sprawom Kościoła, życiu rodzinnemu i młodzieży.

„Sam założyciel naszego zgromadzenia, o. Leon Dehon, publikował liczne książki z zakresu duchowości Bożego Serca i nauki społecznej Kościoła, wydawał czasopismo, a sercanie od samego początku istnienia prowadzili działalność wydawniczą w ramach swego apostolstwa. Do dziś założone przez nich włoskie wydawnictwo EDB (obecnie CED) cieszy się wielką popularnością wśród katolików” – wyjaśnia.

Wydawnictwo DEHON zostało oficjalnie zarejestrowane 1 września 1994 roku. Jak przyznaje pełniący od 4 lat funkcję dyrektora ks. Zimończyk, w minionych latach opublikowało ono wiele dokumentów kościelnych, prac teologicznych i naukowych. „Pokaźny dorobek to pozycje z zakresu Pisma Świętego, szczególnie zaś 25 tomów „Lectio divina” o. Innocenza Gargano.

Wśród autorów wydawnictwa byli się m.in. bp. Józef Zawitkowski (ks. Tymoteusz), kard. Stanisław Nagy SCJ, kard. Gianfranco Ravasi, o. Gabriele Amorth, ks. Stephan Rossetti. Wydawaliśmy dokumenty Międzynarodowej Komisji Teologicznej” – wylicza sercanin. DEHON publikuje także pozycje z zakresu filozofii, etyki, homiletyki, oraz beletrystykę i poezję. Dużą popularność zyskała seria wydawnictwa „Świadkowie wiary na dziś”.

Od 2000 roku wydawnictwo współpracuje z kilkoma innymi wydawcami katolickimi w ramach tzw. Grupy Wydawniczej ORDO.

Ks. Zimończyk przyznaje, że obecny czas niesie nowe wyzwania dla wydawnictwa. „Tradycyjną książkę wyprze zapewne niedługo książka w zapisie elektronicznym w formie e-booka. Będzie ją można odczytać za pomocą telefonu komórkowego lub innego urządzenia mobilnego. Te zmieniające się możliwości technologiczne wymagać będą dodatkowego wysiłku, by dotrzeć do czytelników, którzy pragną czytać o Bogu” – dodaje.

Główne uroczystości związane z jubileuszem sercańskiego wydawnictwa odbędą się w sobotę 20 września w Domus Mater w Krakowie. O godz. 11.00 w sanktuarium Matki Bożej Płaszowskiej zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna, której przewodniczyć będzie ks. Artur Sanecki, przełożony Polskiej Prowincji Księży Sercanów, a kazanie wygłosi ks. prof. Janusz Królikowski. Podczas liturgii sercanie zawierzą Wydawnictwo DEHON Matce Bożej Płaszowskiej.

Zgromadzenie Księży Najświętszego Serca Jezusowego założył 28 czerwca 1878 roku Francuz, ks. Leon Jan Dehon. Po studiach doktoranckich w Rzymie i przyjęciu tam święceń kapłańskich oraz uczestniczeniu w obradach Soboru Watykańskiego I jako stenograf ks. Dehon powrócił do Francji i rozpoczął pracę duszpasterską wśród młodzieży, robotników i ubogich. Spotykając się na co dzień z problemami socjalnymi robotników, ks. Dehon zastanawiał się nad przyczynami takiej sytuacji. W swej refleksji doszedł do wniosku, że droga do naprawy zła powinna wieść przez głębokie zjednoczenie z Chrystusem w tajemnicy Jego Boskiego Serca.

Aby realizować ten cel, założył nowe zgromadzenie zakonne, któremu zalecił oddawanie szczególnej czci Najświętszemu Sercu Jezusowemu i wynagradzanie Bogu za grzechy. Nową wspólnotę zakonną zatwierdził 25 lutego 1888 roku papież Leon XIII.

Do Polski Zgromadzenie Księży Najświętszego Serca Jezusowego przeszczepił ks. Kazimierz Wiecheć, który w 1928 roku założył pierwszy dom sercanów w Krakowie. 10 stycznia 1947 roku została prawnie erygowana prowincja polska zgromadzenia.

Za: www.ekai.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda