Home Wiadomości Wydawnictwo na tropach inkwizycji

Wydawnictwo na tropach inkwizycji

Redakcja

Oficyna „W drodze” wydała głośną książkę „Inkwizycja i bracia św. Dominika. Słuszne prześladowania” amerykańskiej mediewistki Christine Caldwell Ames.

„To nasz wkład w próbę rachunku sumienia, do jakiej wyzwał nas Jan Paweł II, gdy kilkanaście lat temu w liście do uczestników międzynarodowej konferencji o inkwizycji, pisał: »Kościół nie boi się ujawniania i oceny własnej przeszłości i jest gotów przeprosić za błędy swoich córek i synów. Najpierw jednak powinny być dokładniej poznane fakty«” – tłumaczy wydanie książki redaktor naczelny dominikańskiej oficyny, o. Maciej Biskup .

To pierwsza polska edycja wydanej w 2009 roku w języku angielskim publikacji. Amerykańska autorka przedstawia w niej ideowe podłoże działań powołanego w średniowieczu przez Kościół katolicki urzędu do nawracania i karania heretyków, z którym współdziałali dominikanie.

„Koncentrując się na inkwizytorach i wspierających ich dominikanach, pragniemy w niej prześledzić zwłaszcza to, w jaki sposób nadawali oni chrześcijańską treść swemu urzędowi, który wyrastał ze szczególnej geografii duchowej, równocześnie na nią oddziałując; geografii, która pozwalała na prześladowanie rzekomych odstępców od Boga, a nawet domagała się tego prześladowania” – pisze we wstępie Ames.

Licząca ponad 300 stron książka uznanej w świecie mediewistki przybliża też realia pracy inkwizycji oraz praktyki stosowane przez średniowiecznych inkwizytorów – łącznie z opisami egzekucji.

„Amerykańska historyczka postanowiła poznać średniowiecznych inkwizytorów najbliżej, jak to możliwe – weszła w ich świat i siadła w drugim rzędzie, tuż obok trybunału inkwizycyjnego. Posłuchała ich kazań, przeczytała książki, które oni czytali, i pozwoliła im swobodnie opowiedzieć o sobie” – komplementuje dzieło Ames dyrektor Dominikańskiego Instytutu Historycznego, o. Tomasz Gałuszka.

„Wszystko po to, by zbadać fenomen inkwizycji z oryginalnej i nowej dla nas perspektywy – oczami samych dominikańskich inkwizytorów” – pisze na okładce książki o. Gałuszka.

Za: www.dominikanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda