Home Wiadomości XI Spotkanie Młodzieży Pijarskiej – Nie wstydzę się Chrystusa

XI Spotkanie Młodzieży Pijarskiej – Nie wstydzę się Chrystusa

Redakcja

W Liceum Pijarów w Krakowie odbyło się 11. Spotkanie Młodzieży Pijarskiej. Na wspólny festiwal młodości i wiary przyjechali młodzi ludzie z pijarskich duszpasterstw w Polsce: z Bolszewa, Elbląga, Łowicza, Warszawy, Poznania, Jeleniej Góry, Katowic, Łapsz Niżnych, Rzeszowa oraz z zagranicy: z Lidy i Szczuczyna na Białorusi, Strażnic w Czechach oraz z Vac i Budapesztu na Węgrzech. Gospodarzami spotkania była młodzież z pijarska z Krakowa. W sumie w spotkaniu uczestniczy 680 osób.

Na początku grupy zaprezentowały swoje wspólnoty, wykorzystując filmiki i wcześniej przygotowane prezentacje. Dzień zakończył się czuwaniem modlitewnym.

Drugiego dnia SMP uczestnicy więcej czasu poświęcili na modlitwę, przygotowanie do Sakramentu Pokuty i Pojednania oraz zwiedzanie pięknego Miasta Kraka.

Dzień rozpoczął się o godzinie 8.00 poranną modlitwą. Po konferencjach, przygotowanych przez ojców Tomasza Abramowicza SP i Grzegorza Misiurę SP, których tematem była relacja z Jezusem, Młodzież Pijarska miała możliwość zwiedzania najpiękniejszych miejsc Krakowa.

Wieczorem, po wyśmienitej kolacji przygotowanej przez Duszpasterstwo Akademickie Pijarów na Wieczystej, odbyła się adoracja Krzyża, sakrament pokuty i pojednania, adoracja Jezusa Eucharystycznego i Msza Święta, również przygotowana przez to duszpasterstwo. Kazanie wygłosił o. Andrzej Tupek SP, proboszcz parafii pijarskiej na Wieczystej w Krakowie. Mówił, że łatwo jest być świadkiem Jezusa, gdy jest się w kościele, ale prawdziwym wyzwaniem pozostaje świat poza jego murami. Chrześcijaninem jest ten, kto nie wstydzi się przyznać do Jezusa Chrystusa na ulicy, wśród obcych.

Trzeci dzień był pełen wrażeń. Młodzież doświadczyła radości ewangelizowania i wspólnej modlitwy a także radości podczas Przeglądu Piosenki Religijnej i zabawy chrześcijańskiej.

Wygłoszono konferencje i wysłuchano zaproszonych gości, którzy opowiadali o akcji „Nie wstydzę się Jezusa!”. Po obiedzie Młodzież Pijarska przeprowadziła akcję ewangelizacji ulicznej na Krakowskim Rynku. Akcja polegała na zapraszaniu do kościoła na adorację Najświętszego Sakramentu mieszkańców i turystów. W czasie tej akcji doszło do nieoczekiwanego spotkania z uczestnikami marszu ateistów i agnostyków. Zaskoczeni obecnością na Rynku rozentuzjazmowanej Młodzieży Pijarskiej, śpiewającej piosenki religijne, ateiści stracili wiarę w sens swojej idei. Do ewangelizatorów dołączyli przypadkowi przechodnie, dzieląc ich radość i korzystając z zaproszenia do wspólnej modlitwy w świątyni przy ulicy Pijarskiej 2. A wieczorem… Oj, działo się! Zabawa chrześcijańska połączona z przeglądem piosenki religijnej. Gościem specjalnym był Elvis Prestley.

Ostatni dzień SMP rozpoczął się zbyt wczesną pobudką. Wieczorna zabawa dała się we znaki. Modlitwa poranna, śniadanie i uroczysta Eucharystia, obiad i… odliczanie do kolejnego, tym razem EURO12-tego SMP. Zostało już tylko 365 dni.

Na rozpoczęcie dnia młodzież miała okazję pomodlić się psalmami. Po śniadaniu wszyscy udali się do kościoła parafialnego pw. Najświętszego Imienia Maryi na wspólną Eucharystię, której przewodniczył o. Tomasz Jędruch, inicjator SMP.

Po Mszy Św. młodzież udała się do budynku liceum, gdzie odbyło się uroczyste zakończenie 11. SMP. Podczas uroczystości zakończenia każdy z młodych otrzymał lekturę, którą zobowiązał się przeczytać. Na długo w pamięci uczestników pozostaną chwile radości i modlitwy.

Za: www.pijarzy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda