Home Wiadomości XV Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek w Niepokalanowie

XV Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek w Niepokalanowie

Redakcja

Po raz 15 w Niepokalanowie spotkali się: soliści, zespoły wokalne, małe chóry, zespoły wokalno-instrumentalne a także wykonawcy ludowi – mówiąc jednym słowem: artyści z całej Polski.

Do udziału w Festiwalu nadesłano 120 zgłoszeń. Komisja pracowała w trzy osobowym składzie i po wysłuchaniu wszystkich nagrań postanowiła zakwalifikować do konkursu 61 wykonawców. To właśnie oni przyjechali do Niepokalanowa.

Uroczystego otwarcia Festiwalu dokonał dyrektor Teresińskiego Ośrodka Kultury Mariusz Cieśniewski oraz gospodarz klasztoru Niepokalanów –  gwardian o. Mirosław Bartos.

W pierwszym dniu trwania Festiwalu trwały przesłuchania, podczas których mogliśmy posłuchać znanych kolęd, pastorałek i nowych aranżacji związanych z okresem Bożego Narodzenia. Wykonawcy mogli wykonać po dwa utwory. Występom przypatrywało się profesjonalne jury, któremu przewodniczyła: Magdalena Ptaszyńska, wokalistka, autorka tekstów i muzyki, pedagog śpiewu estradowego. Ponadto w jury zasiadły: Krystyna Majksner-Krzywicka, skrzypaczka, dyrygentka, oraz Justyna Panfilewicz, wokalistka, autorka muzyki i tekstów, interpretatorka piosenki literackiej. Swoją obecnością Festiwal zaszczycił Poseł na Sejm RP Maciej Małecki z Sochaczewa.

W drugim dniu Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek poznaliśmy finalistów i wysłuchaliśmy koncertu laureatów.Lista laureatów okazała się wyjątkowo długa. Co ważniejsze, po raz czwarty w historii Festiwalu wyłoniono zdobywcę prestiżowej nagrody Grand Prix. Otrzymał ją Zespół Wokalny „Meritum” z Gminnego Ośrodka Kultury w Janowie Podlaskim. Ponadto przyznano siedem pierwszych nagród oraz jedenaście wyróżnień, które osobiście wręczył wójt gminy Marek Olechowski wraz z przewodniczącą jury Magdaleną Ptaszyńską. Nagrody główne powędrowały do: Piotra Zubka z Warszawy, Maksymiliana Miszczyka z Klubu 25 BKPow. z Nowego Glinnika, Weroniki Krystek oraz Karoliny Łopuch, a także Weroniki Makowskiej i Patrycji Czyżewskiej – wszyscy Studio Piosenki i Tańca FART w Bielawie, Katarzyny Goleckiej – Publiczne Gimnazjum im. W. Jagiełły w Parczewie i dla Zespołu „FOSa” z Wrocławia. Na zakończenie tradycyjnie odbyła się festiwalowa gala, podczas której jeszcze raz przed licznie zgromadzoną publicznością  zaprezentowali się najlepsi tegoroczni artyści.

Organizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek był Teresiński Ośrodek Kultury a gospodarzem Klasztor OO. Franciszkanów w Niepokalanowie. Patronat honorowy nad imprezą sprawowało Radio Niepokalanów, Radio Sochaczew, Znak promocyjny „Sochaczewski Dukat” oraz drukarnia „Diadem”.

Wśród zaproszonych gości swoją obecnością zaszczycił nas: zespół dziecięcy rosyjskiej piosenki ludowej „MLADUSZKI” z Dziecięcej Szkoły Muzycznej im. D. Szostakiewicza w Kaliningradzie (Federacja Rosyjska).

Hasłem, które zjednoczyło wszystkich uczestników XV Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Niepokalanowie-Teresinie były słowa: „Nasze wieczne kolędowanie”.  Wyrażamy nadzieję, że w przyszłym Roku Pańskim 2016 również Gwiazda Betlejemska poprowadzi kolejnych uczestników w nasze skromne progi bez przeszkód na Ogólnopolski Festiwalu Kolęd i Pastorałek.

o. Jacek Staszewski

Foto: br. Mieczysław Wojtak

Za: Redakcja

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda