Home Wiadomości Z odwagą i wiarą służmy Prawdzie

Z odwagą i wiarą służmy Prawdzie

Redakcja

Rekolekcje dyrektorów katolickich stacji radiowych z całej Polski rozpoczęły się we wtorek, 29 stycznia na Jasnej Górze. Spotkanie przebiega pod hasłem: „Wiara z twarzą i twarz z wiarą”.

W rekolekcjach uczestniczą dyrektorzy z 21 rozgłośni niezrzeszonych w żadnej sieci medialnej: Radio Warszawa, Katolickie Radio Podlasie, Katolickie Radio Ciechanów, Radio Niepokalanów, Radio Wiktoria, Radio Nadzieja, Katolickie Radio Nadzieja, Katolickie Radio Płock, Radio Er, Katolickie Radio Zamość, Radio RDN Małopolska, Radio Głos, Radio Via, Radio Rodzina, Radio Fara, Radio Anioł Beskidów, Radio Fiat, Radio Jasna Góra i Radio Maryja. Gościnnie przyjechali: o. Leszek Gęsiak, dyrektor Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego i o. Zdzisław Klafka, rektor Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

„To są rekolekcje, które odbywają się na Jasnej Górze. Kto głosi te rekolekcje? Sami sobie je głosimy. Chcemy pokazać, że potrafimy rozmawiać nie tylko o sprawach trudnych, o tym, jak zorganizować pieniądze, jak zdobywać słuchaczy, ale także o tym, jak sami mówimy o Panu Bogu. To nie jest takie proste stanąć na przeciwko kolegi i mówić mu o swojej wierze – wyjaśnia ks. Piotr Zaborski, dyrektor Katolickiego Radia Fiat – To spotkanie ma być takim początkiem współpracy. Są różne sieci, my chcemy, nie będąc w żadnej sieci, stworzyć platformę wymiany informacji, platformę wymiany wspólnych materiałów, podzielić się tym, co potrafimy na co dzień wyprodukować”.

Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył i homilię wygłosił metropolita częstochowski abp Wacław Depo, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu przy Konferencji Episkopatu Polski.

W homilii abp Wacław Depo wrócił do nauczania bł. Jana Pawła II, który w encyklice Redemptoris missio pisał: „ Pierwszym areopagiem współczesnego świata jest świat komunikacji, zdolny zjednoczyć ludzkość, czyniąc z niej, jak powiada się – ‘globalną wioskę’. Środki społecznego przekazu nabrały takiego znaczenia, że są dla wielu głównym narzędziem kierującym i inspirującym postawy indywidualne, rodzinne i społeczne, ale nasza epoka globalnej komunikacji, gdzie tak wiele momentów ludzkiej egzystencji przebiega poprzez procesy medialne, czy przynajmniej musi się z nimi konfrontować. Dlatego przypomnę o konieczności formacji osobowości i sumienia, interpretacji i strukturyzacji więzi uczuciowych, następstwo etapów wychowania i formacji, rozwoju życia społecznego, politycznego i gospodarczego”.

„Niech nasze codzienne zadania w tym dziele rozpoznawania pełnej prawdy o Chrystusie i świadczenia o Nim będą wspomożone teraz i tutaj przez niezwykłe wstawiennictwo Tej, którą określamy Jego i naszą Matką” – podkreślił arcybiskup.

Słowo na zakończenie wypowiedział ks. Sławomir Kapitan, Katolickie Radio Podlasie. „Dzisiejszy świat jest bardzo skomplikowany i trudny, świat, którego media są współczesnym areopagiem. Chcemy rozmawiać na różne tematy, ale chcemy w duchu wiary przybliżać nas samych do Boga, a także naszych pracowników i słuchaczy. To właśnie dlatego przybyliśmy na rekolekcje, aby u stóp Matki, patrząc w Jej oczy, wtuleni w Jej ramiona, polecać naszą pracę, ale i prosić o siłę, o mądrość, aby na tym areopagu nie zagubić się, aby nie zagubić tego, co najważniejsze” – powiedział ks. Kapitan.

Abp Wacław Depo zwracając się do zgromadoznych kapłanów, podziękował im, że dają świadectwo prawdzie, „tej prawdzie, która jest nieraz ukrzyżowana, zamazywana, ośmieszana”. Podkreślił, że ta prawda jest „prawdą zwycięską, i to również w naszym pokoleniu i przez nas, przez naszą posługę”.

Idea rekolekcji zrodziła się w październiku ubiegłego roku w Lublinie podczas spotkania dyrektorów rozgłośni katolickich. „Po tamtym spotkaniu powstał pomysł, by spotkać się w Częstochowie, u boku Matki Bożej, pod patronatem przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu abp Wacława Depo. Na zaproszenie odpowiedziały praktycznie wszystkie stacje radiowe” – mówi ks. Piotr Zaborski.

o. Stanisław Tomoń
BPJG / mn

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda