Home Wiadomości Zakończył się IX Jarmark Świętokrzyski

Zakończył się IX Jarmark Świętokrzyski

Redakcja

Zakończył się IX Jarmark Świętokrzyski organizowany przez Starostwo Powiatowe w Kielcach oraz przez gminy sąsiadujące bezpośrednio ze Świętym Krzyżem – Nową Słupię i Bieliny. Tegorocznej edycji jarmarku towarzyszyło hasło „Jak drzewiej bywało”.

Wspólne spotkanie rozpoczęło się od uroczystej Eucharystii, której przewodniczył o. Zygfryd Wiecha OMI, superior klasztoru na Świętym Krzyżu.

Okolicznościowe kazanie wygłosił o. dr Wojciech Popielewski OMI, znany biblista, który na co dzień zaangażowany jest w Dzieło Biblijne i regularnie występuje w Telewizji Trwam a we wspólnocie na Świętym Krzyżu opiekuje się nowicjuszami. W swoim słowie o. Wojciech nawiązał do historii Świętego Krzyża, wspominając czasy, kiedy to święte miejsce zamieniono na więzienie. Mówił także o wielkiej różnorodności osób, instytucji i dzieł, które tu na Świętym Krzyżu spotykają się ze swoim Stwórcą, który jest źródłem miłości, dobra, piękna i mądrości: dziękujemy Bogu dziś za to szczególne miejsce naszego corocznego spotkania. Dziękujemy za geniusz ludzkiego umysłu, za owoc pracy ludu ziemi świętokrzyskiej jaki możemy dziś podziwiać na tylu stoiskach rozstawionych wokół świętokrzyskiego klasztoru. Dziękujemy, że tutaj razem możemy tworzyć wspólny dom, w którym jest ciepło, miłość, szacunek i zrozumienie.

Po zakończonej Eucharystii oficjalnie rozpoczęto IX Jarmark Świętokrzyski. Wszystkich zebranych powitał i zaprosił do wspólnej zabawy gospodarz imprezy Zdzisław Wrzałka, starosta kielecki i wicestarosta Zenon Janus oraz Wiesław Gałka, wójt gminy Nowa Słupia, Sławomir Kopacz, wójt gminy Bieliny. Wśród zaproszonych gości obecni byli także Pani Minister Obrony Narodowej Beata Oczkowicz, poseł Mirosław Pawlak. Następnie rozpoczęły się występy ludowych zespołów muzycznych i tanecznych z regionu świętokrzyskiego. Widzowie zobaczyli m.in.: spektakl zatytułowany Wieczór pielgrzyma, w wykonaniu Świętokrzyskiego Towarzystwa Agroturystyki „ŁYSOGÓRY” z gminy Nowa Słupia.

Kolejną wyjątkową atrakcją był spektakl taneczny Niemen w wykonaniu Kieleckiego Teatru Tańca. Pośród wielu występów mogliśmy usłyszeć m.in. sygnalistów z Zespołu Szkół Leśnych z Zagnańska, Zespół z Chmielnika, Zespół Pieśni i Tańca “Jodełki”,  Zespół „Małe Bielinianki”, Chór Towarzystwa Przyjaciół Bielin SABBATON,  Kapelę Bielińską, Świętokrzyskie Diabliki,  Zespół instrumentalno – wokalny działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Nowej Słupi, Zespół Chełmowianki,  Zespół Pieśni i Tańca Kielce – Suita krakowska, Studio wokalne Wojewódzkiego Domu Kultury,  Kapelę Herbusia z Makoszyna,  Zespół Śpiewaczy „Echo Łysicy”,  Zespół Śpiewaczy „Makoszyńskie Przepióreczki”,  Kapelę z Kakonina.

Popołudnie upłynęło w iście rodzinnej i świętokrzyskiej atmosferze. Turyści mieli okazję podziwiać rękodzielnictwo ziemi świętokrzyskiej na wielu straganach, które podobnie jak w latach ubiegłych i jak bywało w średniowiecznych jarmarkach, wypełniły cały plac przed zachodnim skrzydłem klasztoru. Także pogoda pozwoliła na to, że kilku tysięczne tłumy pątników z bliska i z daleka odwiedziły dziś Święty Krzyż.

Za: www.swietykrzyz.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda