Home WiadomościZakony dla Ukrainy Franciszkanie z Asyżu proszą o pomoc dla współbraci na Ukrainie

Franciszkanie z Asyżu proszą o pomoc dla współbraci na Ukrainie

Redakcja

Od początku wojny ukraińskie klasztory franciszkańskie stały się schroniskami dla uchodźców. Jeszcze ważniejsza jest ich rola w okresie zimowym i z powodu przerw w dostawie prądu.

Pomoc polega na przyjęciu uchodźców, aby ich ogrzać, aby spożyli ciepły posiłek i odzyskali normalność i radość z międzyludzkich relacji, które zabrała wojna, zwłaszcza w czasie minionych świąt Bożego Narodzenia. Takie jest zaangażowanie klasztorów i parafii naszych współbraci na Ukrainie, dla których kustodia generalna Świętego Konwentu św. Franciszka z Asyżu we Włoszech (Asyż) prosi o pomoc i solidarność.

„Nadal przyjmujemy i pomagamy tym, którzy szukają ratunku i schronienia przed wojną, głodem, mrozem i izolacją z powodu ciągłych bombardowań” – wyjaśnia w komunikacie fr. Giulio CESAREO, dyrektor biura ds. komunikacji Świętego Konwentu. „Prawie rok po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę pokój wciąż wydaje się być daleki, a wojna nieustannie powoduje śmierć i zniszczenie. Naród ukraiński, udręczony przez zimno i ciągłe bombardowanie elektrowni i infrastruktury cywilnej, stale potrzebuje pomocy”.

Większość miast jest pozbawiona ogrzewania, a przerwy w dostawie prądu dotykają całego kraju. „W wielu regionach kraju energia elektryczna jest dostępna tylko przez kilka godzin dziennie, a w tych warunkach konieczne są alternatywne źródła energii, takie jak agregaty prądotwórcze” – wyjaśnił fr. Stanisław KAWA, kustosz kustodii prowincjalnej Krzyża Świętego na Ukrainie. „Nasze klasztory i kościoły, będąc ogrzewane paliwem stałym i wyposażone w agregaty prądotwórcze na wypadek braku prądu, służą ludności jako schronienie, zabezpieczenie i oparcie. W naszych klasztorach codziennie zapewniamy pomoc żywnościową, ciepłe posiłki i koce”.

Apel franciszkanów ze Świętego Konwentu jest skierowany do wszystkich kobiet i mężczyzn dobrej woli, ponieważ – czytamy w komunikacie – „wojna jest potworem, na którego możemy na razie odpowiedzieć jedynie modlitwą, przyjaźnią i konkretną bliskością, stosownie do możliwości każdego”.

Braciom na Ukrainie można pomóc wysyłając ofiarę na „Caritas Francescana del Sacro Convento di Assisi” pod linkiem: www.donorbox.org/sostienifratiucraina

Za: www.ofmvonv.net

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda