65. Światowy Dzień Walki z Trądem

28 Sty 2018

W ostatnią niedzielę stycznia obchodzimy już po raz 65. Światowy Dzień Walki z Trądem, nazywany też Dniem Trędowatych. Msza święta w intencji wszystkich chorych i osób ich wspierających odbędzie się o godz. 12.30 w katedrze warszawsko-praskiej (ul. Floriańska 3). Serdecznie zapraszamy na wspólną modlitwę, a po mszy świętej – na spotkanie w podziemiach katedry przy filiżance indyjskiej herbaty.

Organizacje wspierające ludzi dotkniętych trądem starają się przypomnieć światu, że gdzieś na jego peryferiach żyją ludzie dotknięci nie tylko cierpieniem spowodowanym tą chorobą, ale przede wszystkim wykluczeniem społecznym, które jej towarzyszy.

Na świecie wykrywa się ponad 200 tys. nowych zachorowań rocznie. Nieznana jest ilość przypadków niewykrytych. Często choroba w chwili wykrycia już jest zaawansowana i spowodowała nieodwracalne skutki w postaci utraty czucia, uszkodzeń dłoni, stóp, twarzy. Indie i kraje sąsiednie odpowiadają za 70% nowych przypadków zachorowań na świecie. Kilka lub kilkanaście milionów osób jest trwale okaleczonych przez trąd i wyrzucanych na margines społeczeństwa.

Sekretariat Misyjny Jeevodaya organizuje obchody Dnia Chorych na Trąd – w tym szczególną modlitwę za osoby dotknięte trądem oraz tych, którzy im pomagają. Stara się przypominać, że trąd wciąż istnieje, jest nadal trudnym do rozwiązania problemem i że każdy z nas może się przyczynić do jego wyeliminowania.

Szczególną okazją do wspólnej modlitwy będzie I rocznica śmierci śp. Anny Sułkowskiej.