40-lecie Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej

Uroczystości 40. rocznicy założenia Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej odbyły się dziś na Jasnej Górze. Suma odpustowa pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Stanisława Nowaka zgromadziła ok. 8 tys. osób.

Zadaniem członków Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej jest codzienne odmawianie przynajmniej jednej tajemnicy różańca, pogłębianie osobistego życia religijnego, służenie pomocą duchową i materialną potrzebującym. Na świecie do wspólnoty należy ok. 12 mln osób. Rodzinę Różańcową założył 6 stycznia 1968 r. paulin o. Bronisław Matyszczyk. Statut Rodziny w 1999 r. podpisał papież Jan Paweł II. Siedzibą Rodziny Różańcowej jest Jasna Góra, gdzie znajduje się jej sekretariat.

„Trwajcie na modlitwie. Odmawiajcie różaniec” – zaapelował do członków Rodziny Różańcowej w homilii abp Nowak. Metropolita częstochowski przypomniał, że różaniec jest modlitwą chrystocentryczną i zachęcił do odmawiania go w głębokiej kontemplacji. „Przeżywajmy w czasie odmawiania różańca tajemnice Boże, zanurzajmy się w słowie Jezusa. Niech nasz różaniec nie będzie odmawiany drewnianymi wargami, obojętnie” – nawoływał abp Nowak.

W związku z jubileuszem członkowie Rodziny rozdawali jasnogórskim pielgrzymom różańce. „Rozdajemy różance, aby zachęcić do odmawiania go. Do modlitwy w intencjach Kościoła, Ojca Świętego, o pokój na świecie, aby ustały walki, rozboje, by zaprzestano mordowania chrześcijan” – wyjaśnił o. Bogumił Schab, dyrektor Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej.

W imieniu paulinów z Jasnej Góry za „piękne, żywe świadectwo wspólnoty codziennej modlitwy do Maryi i z Maryją” podziękował Rodzinie Różańcowej o. Roman Majewski, przeor jasnogórskiego klasztoru.

Podczas Eucharystii poświęcono nowy sztandar Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej, którzy przypominać ma o przeżywanym jubileuszu.

Dzisiejsze uroczystości poprzedzone zostały trzydniowymi rekolekcjami, podczas których nauki rekolekcyjne głosił o. dr Samuel Karwacki, ojciec duchowny w WSD Zakonu Paulinów w Krakowie na Skałce.

W dniach skupienia uczestniczyli indywidualni wierni i pielgrzymki parafialne z całej Polski, a także członkowie Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej z zagranicy, m.in. z Danii, Grecji, Szwecji, Niemiec i Stanach Zjednoczonych.

za: www.niedziela.pl