Salezjanie: Kard. Bertone inauguruje pomnik bł. Zefiryna Namuncura

W sobotę 5 listopada kard. Tarcisio Bertone, salezjanin, Sekretarz Stanu Watykanu, odwiedził Instytut Salezjański w Villa Sora, inaugurując i poświęcając pomnik konny młodego wychowanka salezjańskiego, błogosławionego Zefiryna Namuncura.

Kard. Bertone, po powitaniu ze strony dyrektora wspólnoty w Villa Sora, ks. Giorgio Colajacomo, co miało miejsce w obecności 700 uczniów i nauczycieli Instytutu, przywołał postać młodego błogosławionego z Argentyny (wyniesionego do godności ołtarzy w czasie liturgii, której on sam przewodniczył w 2007 r. na stepowym obszarze Chimpay, w Argentynie), który, idąc za przykładem św. Dominika Savio, chciał dotrzymać trzech prostych przyrzeczeń: być zawsze radosnym; wykonywać dobrze swoje obowiązki wynikające z nauki i pobożności; pomagać swoim kolegom.

Kardynał Bertone wskazał na Błogosławionego Zefiryna Namuncurà jako na wzór dla obecnych młodych, podkreślając jego nabożeństwo do Maryi i Eucharystii oraz pragnienie, by “być użytecznym dla swojego ludu”. W tym względzie purpurat dodał: „Niech pomnik poświęcony Błogosławionemu Zefirynowi (…) sprawi, byście go odczuli jak przyjaciela. Niech błogosławiony Zefiryn doda wam chęci do stania się przyjaciółmi innych chłopców i dziewcząt, takich jak wy; do stania się przyjaciółmi o wiele bardziej interesującymi i wiarygodnymi niż ci, którzy zużywają swoje umysły i swoje dni bez ideałów i wyobraźni”.

Przed uroczystym poświęceniem pomnika kard. Bertone przywołał także “epopeję” salezjanów misjonarzy w Patagonii, którzy kierowali się “kryteriami wiary i duszpasterskiego działania”, a którzy pozostają “niezmiernie aktualni”.

W tej uroczystości wzięli także udział: bp Raffaello Martinelli, biskup Frascati; bp Enrico dal Covolo, SDB, Rektor Uniwersytetu Laterańskiego; ks. Adriano Bregolin, Wikariusz Przełożonego Generalnego; burmistrz Frascati – Stefano Di Tommaso oraz inż. Alessandro Badiale – prezez Komitetu “Zeffirino Namuncura”.

Instytut w Villa Sora, dawny salezjański ośrodek formacyjny, przyjmuje każdego roku około 700 uczniów, a dzięki wysokiemu poziomowi nauczania w szkole średniej oraz liceach, klasycznym, naukowym i ekonomiczno-społecznym, przeżywa silny rozkwit.

ANS – Frascati

Za: www.infoans.org