Home WiadomościZ kraju Jasna Góra: jak rozmawiać o Kościele z młodymi – spotkanie sióstr zakonnych

Jasna Góra: jak rozmawiać o Kościele z młodymi – spotkanie sióstr zakonnych

Redakcja

Pod hasłem „Jak rozmawiać o Kościele z młodymi ludźmi” na Jasnej Górze trwa 30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania. W spotkaniu udział bierze prawie 80 referentek.

– Spotykamy się raz w roku, by wobec zmieniającego się świata podejmować ważne dla naszego rozwoju tematy – wyjaśniła odpowiedzialna za spotkanie s. Anna Jóźwiak, apostolinka. Podkreśliła, że tym razem chcą zastanowić się nad tematami związanymi z Kościołem, kim są w nim młodzi, a także jak z nimi rozmawiać o Kościele.

– Chcemy pokazywać, że w Kościele jest różnorodność darów. Każda z nas jest przedstawicielką jakiegoś innego charyzmatu, który zajmuje się konkretnym dziełem. Są siostry odpowiedzialne za młodzież, za duszpasterstwo studentów, te, które pracują w przedszkolach, uczą katechezy w szkołach. Jednak głównym naszym celem jest też wzbudzenie w młodych ludziach chęci poświęcenia życia dla Kościoła – powiedziała s. Anna.

Zauważyła, że „wszyscy gramy do jednej bramki i nie chodzi o to, by zabierać komuś powołania, jak sądzono jeszcze do niedawna, ale o to, by jak najlepiej razem, wypracować pewne metody albo intuicje, które mogłyby pomóc nam wszystkim, aby młody człowiek odkrył swoje miejsce w życiu”.

– Bardzo ciekawym doświadczeniem dla mnie jest praca w szkole. Staram się docierać do młodych i robię to na różne sposoby, dostosowuję metody pracy do ich potrzeb. Oni pragną spotkań, a szczególnie obecności. Muszą czuć, że ktoś przy nich jest – zwróciła uwagę honoratka s. Stefania.

– Wspólna modlitwa, świadectwa, rozmowy z siostrami i konferencje o młodzieży, to mnie umacnia, dlatego tutaj jestem – powiedziała s. Marzena, albertynka. Z kolei s. Natalia, honoratka podkreśliła, że czuła wielką potrzebę wspólnych rozmów i kontaktów. – Chcemy się ze sobą spotykać i rozmawiać o przyszłości naszych zgromadzeń, o tym w jaki sposób rozmawiać z młodymi, jak się na nich otworzyć. Często żyjemy w schematach, a my chcemy z nich wychodzić, dlatego potrzeba nam nowego ducha, którego tutaj szukamy – powiedziała honoratka.

S. Paulina, franciszkanka dodała, że referentki powołaniowe muszą być świadectwem wiary i życia dla innych.

Aby lepiej zrozumieć młodych siostry rozważają też o tym, jak dobrze komunikować się we wspólnocie, czy o różnorodności ludzkich zachowań. Konferencje głosi biblista ks. dr Wojciech Węgrzyniak z Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie.

– Patrzymy na Pismo Święte i staramy się odpowiedzieć na pytanie, czym jest Kościół, ponieważ, żeby opowiadać o nim młodzieży, musimy sami umieć odpowiedzieć na to pytanie – powiedział kapłan. Dodał, że zgłębiane teksty Słowa Bożego mają też pomóc zrozumieć kim jest człowiek. – Żeby mówić do drugiej osoby trzeba ją poznać ze wszystkimi uwarunkowaniami – podkreślił. Wyjaśnił też, że w czasie konferencji siostry zapoznają się też ze wszystkimi środkami komunikacji, którymi posługuje się młodzież, po to, aby móc się z nią porozumieć.

Ks. Węgrzyniak podkreślił, że Kościół i młodzi są wielkim skarbem i bogactwem, „ale między nimi jest mur, który tworzą ludzie i różne uprzedzenia, więc trzeba ten mur powoli rozbierać”.

30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania zakończy się jutro Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 9.30 pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego, delegata Komisji Episkopatu Polski ds. powołań. Po Eucharystii siostry wysłuchają ostatniej konferencji pt. „Kościół hierarchiczny i charyzmatyczny kontra młodzi”.

it / Jasna Góra
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda