Home DokumentyDokumenty Kościoła o życiu konsekrowanymFranciszekFranciszek - Listy, orędzia, przesłania 2022.03.02 – Rzym – Franciszek, Bądźcie oddanymi ojcami dla młodzieży. List z okazji 150-lecia założenia Zgromadzenia św. Józefa

2022.03.02 – Rzym – Franciszek, Bądźcie oddanymi ojcami dla młodzieży. List z okazji 150-lecia założenia Zgromadzenia św. Józefa

Redakcja

 

Franciszek

BĄDŹCIE ODDANYMI OJCAMI DLA MŁODZIEŻY. LIST Z OKAZJI 150-LECIA ZAŁOŻENIA ZGROMADZENIA ŚW. JÓZEFA

Watykan, 2 marca 2022 r.

 

Do Ojca Tullio Locatelli Generała Zgromadzenia Świętego Józefa

Z okazji 150. rocznicy założenia waszego Instytutu pragnę przekazać Tobie i Współbraciom moje serdeczne pozdrowienia. Cieszę się razem z wami z tego znaczącego wydarzenia, które rozpoczyna Rok Jubileuszowy, upamiętniający drogę, jaką przebyła wasza Rodzina zakonna, założona w Turynie przez św. Leonarda Murialdo 19 marca 1873 r.

Jest to jakby powrót do źródeł, aby zaczerpnąć z nich nowe energie na przyszłość; ale jest to także okazja, aby z wdzięcznością wspomnieć Pana i z ufnością prosić Go, aby nadal błogosławił Zgromadzeniu, podtrzymując jego charyzmat, ukierunkowany na wychowanie młodzieży, i dostosowując je do współczesności zgodnie z wolą Ducha.

Leonard Murialdo mówił: “Nowe czasy potrzebują nowych dzieł”. Potrafił odczytać znaki czasów, w których żył, zrozumieć problemy występujące w Turynie w drugiej połowie XIX wieku, zaproponować skuteczne środki zaradcze, idące z duchem czasu. Z sercem podchodził do ubogiej i opuszczonej młodzieży, pomagając wielu młodym ludziom nie tylko w zaspokajaniu ich bieżących potrzeb, ale także w przygotowaniu godnej przyszłości poprzez edukację i naukę zawodu.

Dalekowzroczność cechowała również jego zaangażowanie w inną sytuację społeczną, dotyczącą klasy robotniczej. Jego działalność na tym polu również była intensywna, ale zawsze pozostawał prosty i ufny, podtrzymywany łagodną mocą Bożej miłości: “Jesteśmy w Bożych rękach – mawiał – i jesteśmy w dobrych rękach”.

Pojawiły się nieoczekiwane scenariusze, na które mógł zareagować z zaangażowaniem i odnowić swoje działania. Uczynił to, pozwalając, by prowadziła go starożytna i zawsze aktualna mądrość św. Józefa: pracował w pokorze i miłosierdziu, zachęcając każdego członka Zgromadzenia, aby był przyjacielem, bratem i ojcem młodych ludzi w potrzebie, czerpiąc siłę z przekonania, że Bóg kocha każdego z nich z czułym, opatrznościowym i miłosiernym upodobaniem.

W ciągu tych stu pięćdziesięciu lat istnienia wasze Zgromadzenie było wielkoduszne w pełnieniu misji. Dziś jest obecne w Europie, Ameryce, Azji i Afryce, i działa na różnych polach, począwszy od pracy parafialnej, poprzez popieke nad dziecmi, aż po zarządzanie domami dla rodzin i oratoriami. Szeroka i wymagająca dziedzina pracy, w której do starych wyzwań dołączyło wiele nowych.

W tym Roku Jubileuszowym życzę wam, abyście w szkole Założyciela pogłębiali sztukę wychwytywania potrzeb czasu i zaspokajania ich w sposób twórczy za pomocą Ducha Świętego. Polecam wam w szczególności najmłodszych, którzy dziś bardziej niż kiedykolwiek potrzebują wiarygodnych świadków. W waszej posłudze kierujcie się łagodnym i konkretnym przykładem św. Józefa; jak on, nie przestawajcie marzyć o zaskakujących cudach Boga; jak on, który pracując dla Jezusa i Maryi, uczynił z własnego życia “znak” wyższego ojcostwa, ojcostwa Ojca niebieskiego (por. List apostolski Patris Corde, 7), przyjmijcie wielkie wezwanie, by być oddanymi ojcami dla dzisiejszej młodzieży.

Z tymi uczuciami przekazuję wam wszystkim moje Błogosławieństwo, prosząc was o modlitwę za mnie.

Rzym, Bazylika św. Jana na Lateranie, 2 marca 2022 r.   

Franciszek      

Za: www.jozefici.pl

 

Copyright © Dicastero per la Comunicazione – Libreria Editrice Vaticana

 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda