Home WiadomościZ kraju By nieść nadzieję – Dwusetny numer Dwumiesięcznika dla Chorych „Wstań”

By nieść nadzieję – Dwusetny numer Dwumiesięcznika dla Chorych „Wstań”

Redakcja

Jedną z wyjątkowych form zaangażowania polskich sercanów jest wydawany od 1989 roku dwumiesięcznik dla chorych „Wstań”. Idea powstania tego czasopisma wyrosła z bezpośrednich spotkań kleryków Wyższego Seminarium Misyjnego Księży Sercanów w Stadnikach z ludźmi chorymi i potrzebującymi pomocy. Szczególną inspirację stanowiły tutaj odwiedziny chorych w szpitalu w Myślenicach. Ponieważ jednak studia seminaryjne nie pozwalały na częste spotkania osobiste z chorymi, pojawił się pomysł, by docierać do nich także za pośrednictwem słowa pisanego. Już w 1987 roku alumni zaczęli pisać listy do ludzi chorych, które z biegiem czasu przerodziły się w dwumiesięcznik „Wstań”. W obecnym roku ukazał się jubileuszowy dwusetny numer tego czasopisma.

Wewnątrz każdego numeru, który podzielony jest na kilka działów, odnajdujemy artykuły przygotowane głównie przez kleryków seminarium, ale także przez osoby świeckie, współpracujące z naszym pismem. Znaleźć tu możemy również ważne dla ludzi chorych wskazania Ojca Świętego Franciszka, jak też wywiady z osobami chorymi, którzy dzielą się swoim doświadczeniem choroby oraz przeżywaniem wiary, bądź też z tymi, którzy udzielają im różnorakiej pomocy. Cechą charakterystyczną „Wstań” jest także współpraca z lekarzami, którzy podpowiadają czytelnikom, w jaki sposób dbać o swoje zdrowie i udzielają porad na aktualne dla ludzi chorych i starszych problemy. Od samego początku istnienia czasopisma w jego współtworzenie zaangażowani są także sami chorzy i starsi. Dzielą się oni swoim doświadczeniem choroby, ale także swoją twórczością, w tym twórczością poetycką. Ciekawym działem pisma jest choćby dział „świadectwa”, w którym możemy odnaleźć związane z tematem głównym świadectwa osób świeckich. W ostatnich latach tematy poszczególnych numerów pisma tworzone są w cyklu tematycznym. Od kilku numerów dotyczy on postaci biblijnych, zwłaszcza ze Starego Testamentu. Ich perypetie życiowe i sposób przeżywania wiary pozwalają współczesnym chrześcijanom, a zwłaszcza ludziom chorym i starszym, pogłębiać swoją relację z Bogiem.

Czasopismo „Wstań” włącza się również w promocję działalności misyjnej Zgromadzenia Księży Sercanów. W dziale zatytułowanym Duchowy Patronat Misyjny publikowane są przygotowane przez kleryków artykuły dotyczące zaangażowania misyjnego. Dzięki kontaktom z misjonarzami pracującymi poza granicami kraju czytelnicy mogą dowiadywać się o aktualnej sytuacji misyjnej w Zgromadzeniu i problemach związanych z działalnością ewangelizacyjną Kościoła. Obok aktualnych informacji dołączona jest również bieżąca intencja misyjna. Czytelnicy mogą także włączyć się czynnie w działalność Duchowego Patronatu Misyjnego, którego członkowie modlą się za poszczególnych misjonarzy sercańskich. Do zobowiązań członków należy codzienne odmawianie aktu ofiarowania oraz modlitwa i ofiarowanie cierpień w intencji misji. W trzecią niedzielę miesiąca w intencjach tych osób sprawowana jest Msza Święta.

Dwumiesięcznik dla chorych „Wstań” ma swoją bogatą historię. Śledząc jego rozwój, dostrzegamy ogromne zaangażowanie w jego tworzenie. Tym, co stanowi sedno tych wysiłków, jest pragnienie niesienia pomocy i umocnienia duchowego wobec tych, do których jest on kierowany. Istnienie pisma ma również wymiar formacyjny. Dzięki ukierunkowaniu tematyki na obecność cierpienia w świecie uwrażliwia ono alumnów na osoby chore, uczy ich życzliwości, delikatności, współczucia i zrozumienia w kontakcie z osobami najbardziej potrzebującymi. Takie wyczulenie jest niezmiernie ważne w przyszłej posłudze kapłańskiej.

Dziękując Panu Bogu za wiele lat istnienia czasopisma dla chorych „Wstań”, nie możemy zapomnieć o wdzięczności wobec ludzi, którzy tworzyli i tworzą to dzieło. Dziękujemy również za naszych czytelników, dzięki którym pismo to istnieje i może pomagać chorym i starszym w umacnianiu ich nadziei i jedności z Bogiem. Wierzymy, że to dzieło, które zrodziło się z głębokiego wyczulenia na człowieka potrzebującego, będzie mogło nadal się rozwijać i służyć pomocą tym, do których dotrze. Zawierzamy wszystkich tworzących je i wszystkich czytelników opiece Najświętszego Serca Jezusowego.

„Wstań” posiada swoją stronę internetową: wstan.scj.pl

Zainteresowanych prenumeratą prosimy o kontakt: „Wstań”, 32-422 Stadniki 81.

ks. Leszek Poleszak
Stadniki

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda