Kard. Raul Francisco Primatesta, Rola biskupa

Redakcja
 
Kard. Raul Francisco Primatesta
Metropolita Cordoby (Argentyna)

ROLA BISKUPA. WYPOWIEDŹ W TRAKCIE SYNODU

 Rzym, VIII Kongregacja Synodu, 7 października 1994 r.

 

Rozważając życie konsekrowane z punktu widzenia kościelnego, musimy przyjąć za punkt wyjścia odwieczną prawdę, która mówi nam, że Bóg jest Ojcem i że zgodnie z nauczaniem Ignacego z Antiochii biskup «jest obrazem Ojca» dla wspólnoty. Dlatego musi on pełnić tę samą rolę wobec życia zakonnego, troszcząc się o nie i umacniając je, tak aby życie konsekrowane wyrażało doskonałość życia chrześcijańskiego.

Nierzadko biskup, przytłoczony nadmiarem potrzeb, traktuje życie konsekrowane jako konkretną pomoc w pracy wychowawczej, charytatywnej i społecznej; a tymczasem jego rola pasterza i ojca, a także sama istota życia konsekrowanego domagają się z jego strony aktywnego działania, polegającego na wspieraniu w wierze, zachęcaniu, udzielaniu porad i pomocy oraz na umiłowaniu konsekracji, podtrzymywaniu jej nadziei, trosce o wytrwałość, o gorliwość i o jakość duchowości. Takie ojcostwo oznacza troskę o przyszłość konsekracji zakonnej i o powołania; pomaga zająć konstruktywną postawę wobec problemów związanych z życiem zakonnym i jego misją w Kościele i w dzisiejszym świecie oraz towarzyszy poszukiwaniom odpowiedzi wiernych pierwotnemu charyzmatowi.

Jako nauczyciel wiary, pomaga rozeznawać i urzeczywistniać w praktyce pierwotny charyzmat każdego instytutu w relacji do innych charyzmatów, aby wspólnie budować Kościół diecezjalny; zabiega o rozwój życia konsekrowanego i ukazuje je wiernym, wiedząc, iż Kościół lokalny bez życia konsekrowanego jest jakby niekompletny. Jako «prefactor» zajmuje się nie tylko apostolatem, lecz przede wszystkim troszczy się o konsekrację osobistą i zjednoczenie z Bogiem poprzez modlitwę skoncentrowaną wokół Eucharystii i wpatrzoną w Maryję.

Jako pasterz nie ogranicza swojej relacji tylko do aspektów prawno-kanonicznych, lecz dba o to, by cała jego posługa i wszystkie działania wyrażały — wobec wszystkich i każdej osoby konsekrowanej — «obraz Boga Ojca».

L’Osservatore Romano, wydanie polskie, 1995, nr 1 (169) s. 29


 

Copyright © Konferencja Episkopatu Polski

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda