Home DokumentyPolskie dokumenty o życiu konsekrowanymEpiskopat PolskiEpiskopat Polski - BiskupiListy i przesłania biskupów 2017.01.29 – Katowice – Abp Wiktor Skworc, List do wszystkich kapłanów Archidiecezji w związku z Dniem Życia Konsekrowanego

2017.01.29 – Katowice – Abp Wiktor Skworc, List do wszystkich kapłanów Archidiecezji w związku z Dniem Życia Konsekrowanego

Redakcja

 

Abp Wiktor Skworc, Metropolita Katowicki

LIST DO WSZYSTKICH KAPŁANÓW ARCHIDIECEZJI W ZWIĄZKU
Z DNIEM ŻYCIA KONSEKROWANEGO

Katowice, 29 stycznia 2017 r.

 

Czcigodni Księża!

Jak co roku w święto Ofiarowania Pańskiego obchodzimy Dzień Życia Konsekrowanego. Sobór Watykański II stwierdził, że choć stan życia konsekrowanego nie jest częścią hierarchicznej struktury Kościoła, to „należy on jednak nienaruszalnie do jego życia i świętości” (Lumen gentium, 44). 

Rzeczywiście, trudno wyobrazić sobie Kościół bez osób zakonnych, członków instytutów świeckich, konsekrowanych dziewic i wdów, bez ich modlitwy, ofiary i prowadzonych przez nich dzieł apostolskich: różnorodnych duszpasterstw, sanktuariów, szkół, mediów, posługi kaznodziejskiej, rekolekcyjnej, służby chorym i ubogim.  

Wiele tysięcy Polaków i Polek prowadzi życie konsekrowane, oparte na radach ewangelicznych. Niewiele jest też krajów na świecie, w których nie pracowałyby osoby konsekrowane pochodzące z Polski. Zachęcam zatem do modlitwy w ich intencjach. W sposób szczególny módlmy się za tych, którzy żyją i służą na terenie naszej archidiecezji. 

W parafiach, w których znajdują się wspólnoty zakonne, proszę zaprosić osoby konsekrowane na Mszę św. w ich intencji, sprawowaną w święto Ofiarowania Pańskiego lub  w następującą po nim niedzielę. To dobra okazja, by dziękować Panu Bogu za dar ich powołania oraz za bogactwo charyzmatów, którymi ubogacają poszczególne parafie!    

Materialnym wsparciem osób życia konsekrowanego i ich dzieł będzie kolekta zebrana  w parafiach dnia 2 lutego, którą tradycyjnie przekazujemy zakonom kontemplacyjnym, siostrom karmelitankom i wizytkom, trwającym na modlitwie za Kościół katowicki. Również kilka innych wspólnot sióstr karmelitanek w kraju i poza jego granicami wspiera modlitwą dzieło ewangelizacji prowadzone w naszej archidiecezji i metropolii.  

Modlitwa trwa w zakonach kontemplacyjnych codziennie około 8 godzin — tyle, ile dzień pracy zawodowej ludzi świeckich. Odejście sióstr od świata jest tylko pozorne, gdyż są one niejako na pierwszym froncie zmagań, gdy modlą się za Kościół, w tym za naszą archidiecezję,  za rządzących, a także w osobistych sprawach wielu ludzi, którzy o to proszą, pukając do klasztornej furty lub zwracając się przez internet o modlitewne wsparcie.   Drodzy Bracia!  

Jako słudzy Chrystusa i Jego Ewangelii jesteśmy wezwani do budowania w naszych parafiach wraz z osobami życia konsekrowanego jedności, która wyraża się w codziennej współpracy i wspólnych inicjatywach duszpasterskich. Zachęcam do współdziałania w realizacji uchwał II Synodu Archidiecezji Katowickiej. Wspólnie bądźmy „wsłuchani w Ducha”,  by życzliwość i współdziałanie były czytelnym znakiem wzajemnej miłości i szacunku. W wielu dziedzinach ta współpraca jest bardzo owocna. Bóg zapłać za modlitwę, wspólną pracę, służbę  i świadectwo współdziałania dla sprawy Królestwa Bożego. 

Parafialnym duszpasterzom oraz posłudze osób konsekrowanych w parafiach błogosławię! 

† Wiktor Skworc 
ARCYBISKUP METROPOLITA KATOWICKI

Za: www.archidiecezjakatowicka.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda