Home DokumentyPolskie dokumenty o życiu konsekrowanymKonferencje Wyższych Przełożonych życia konsekrowanego w Polsce 1989.05.17 – Warszawa – KWPZM. Oświadczenie Przełożonych Wyższych Zakonów Męskich w sprawie Karmelu w Oświęcimiu

1989.05.17 – Warszawa – KWPZM. Oświadczenie Przełożonych Wyższych Zakonów Męskich w sprawie Karmelu w Oświęcimiu

Redakcja

Wyżsi Przełożeni Zakonów Męskich w Polsce, zebrani na swym Plenarnym spotkaniu w dniach 16 i 17 maja 1989 r. w Warszawie, świadomi wielkości daru życia zakonnego dla Kościoła i świata, wyrażają swoje zatroskanie z powodu nacisków zewnętrznych, mających na celu usunięcie z obecnego miejsca klasztoru SS. Karmelitanek Bosych w Oświęcimiu. Stwierdzają poza tym, że klasztor został prawnie założony w pobliżu byłego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu w celu otoczenia modlitwą i kontemplacją wszystkich ludzi – różnych narodów i przekonań, którzy ponieśli śmierć w tym miejscu. Obecność Sióstr Kontemplacyjnych w bliskości tego tragicznego miejsca jest najbardziej właściwym wyrazem pamięci dla pomordowanych, a dla żyjących ich modlitwa – miejscem spotkania przed Bogiem, Ojcem wszystkich narodów. Obecność w/w Sióstr, jako wyraz miłości wszystkich ludzi, najpełniej przeciwstawia się nienawiści, która w tym miejscu zebrała tak obfite żniwo.

Jesteśmy głęboko przekonani, że klasztor Karmelitanek Bosych, który jest ich własnością, znajduje się na właściwym i godnym miejscu w naszej Ojczyźnie i nie narusza niczyich praw i nikogo nie krzywdzi. Dlatego mocno niepokoją nieuzasadnione próby nacisków zewnętrznych na przeniesienie klasztoru na inne miejsce, a niesprawiedliwe usuwanie SS. Karmelitanek z ich własności grozi niebezpieczeństwem precedensu na przyszłość.

Solidaryzujemy się więc z postawą SS. Karmelitanek, pragnących modlitwą i miłością wynagradzać i budować Królestwo Braterstwa między ludźmi.

Otrzymują:

Prymas Polski Kardynał Józef Glemp
Ks. Kardynał Franciszek Macharski wraz z Biskupami pomocniczymi Archidiecezji Krakowskiej
Ks. Kardynał Henryk Gulbinowicz – Arcybiskup Metropolita Wrocławski
Sekretariat Episkopatu
Ks. Biskup Henryk Muszyński – Ordynariusz Włocławski
Prowincjał OO. Karmelitów Bosych w Krakowie
SS. Karmelitanki w Oświęcimiu
Biuro Prasowe Episkopatu Polski
Radio Watykańskie
Redakcje czasopism kościelnych
Konferencja Przełożonych Wyższych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych

Następują podpisy Wyższych Przełożonych biorących udział w zebraniu plenarnym.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda