Home DokumentyPolskie dokumenty o życiu konsekrowanymKonferencje Wyższych Przełożonych życia konsekrowanego w Polsce 2011.09.16 – Warszawa – List otwarty do Zarządu Telewizji Polskiej SA będący protestem przeciwko brakowi szacunku dla wierzących w Chrystusa i wyznawców innych religii

2011.09.16 – Warszawa – List otwarty do Zarządu Telewizji Polskiej SA będący protestem przeciwko brakowi szacunku dla wierzących w Chrystusa i wyznawców innych religii

Redakcja

List otwarty do Zarządu Telewizji Polskiej SA
Skierowany na ręce Prezesa TVP, Pana Juliusza Brauna
Protest przeciwko brakowi szacunku dla wierzących w Chrystusa i wyznawców innych religii

W imieniu Komisji Episkopatu Polski ds. Życia Konsekrowanego i Konferencji Przełożonych Wyższych Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego w Polsce, reprezentujących blisko 40 tys. osób, zdecydowanie protestujemy przeciwko eskalacji w ostatnim czasie w Telewizji Polskiej aktów agresji, cynizmu i braku szacunku wobec chrześcijaństwa i wartości chrześcijańskich.

Wyrażamy przypuszczenie, że gdyby zjawisko deprecjonowania wartości dotyczyło innych religii, wówczas bardzo szybko pojawiłyby się protest, zarówno wielu instytucji publicznych i państwowych, jak też osób pełniących funkcje publiczne.

Postawa milczenia wobec powyższych zachowań, czy wręcz pojawiające się w TVP wyrazy zdziwienia napływającymi protestami są znamienne i świadczą o głęboko postępującym procesie zobojętnienia i niebezpiecznego relatywizmu. Eksponowanie osób, które świadomie drwią i wyśmiewają wartości, święte księgi i znaki nie tylko chrześcijan, ale też Żydów oraz wyznawców innych religii, świadczy o ksenofobii i nietolerancji oraz jest nie do zaakceptowania szczególnie w TVP. Skoro Telewizja Polska odwołuje się do pełnienia misji publicznej, musi brać pod uwagę wiarę i przekonania widzów.

Wierzący w Chrystusa zawsze stali na straży obrony podstawowych praw człowieka, szacunku dla jego przekonań i jego godności. Jest jednak pewna granica wolności słowa i zakresu wypowiedzi artystycznej, chroniąca zwykłych, ludzi, której przekraczanie narusza ich wrażliwość i świat wartości, przez co zmuszani są do znoszenia zbytniego ciężaru kpin i upokorzeń.

Takie zachowania świadczą o braku tolerancji i szacunku wobec wierzących w Chrystusa, którzy stanowią ogromną większość odbiorców oferty programowej TVP i wspierają tę telewizję finansowo.

bp Kazimierz Gurda
Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Instytutów Życia
Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego

M. Leticja Niemczura
Przewodnicząca Konferencji Przełożonych Wyższych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych

M. Weronika Solwulewska
Przewodnicząca Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych w Polsce

P. Teresa Nalepa
Krajowa Konferencja Instytutów Świeckich

Ks. Tomasz Sielicki
Przewodniczący Konferencji Przełożonych Wyższych Zakonów Męskich w Polsce

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda