Caritas Christi

Redakcja

Kontakt

Asystent Caritas Christi w Polsce, O. Paweł Klimczak OP:

Strona www: caritaschristi.pl

Historia Instytutu Caritas Christi

1937 r. – powstanie Instytutu
1955 r. – zatwierdzenie na prawie papieskim
1960 r. – powstanie pierwszej grupy w Polsce dzięki inicjatywie O. Romualda Kosteckiego OP. Obecnie Instytut istnieje w 40 krajach, we wszystkich częściach świata.

Charyzmat

Główną racją istnienia Instytutu jest trwać w miłości Boga: “kochać Go odpowiadając na Jego miłość i czynić wszystko, by inni Go kochali. Ustawiczne trwanie przed Panem winno przemieniać codzienne obowiązki tak, aby one również stały się modlitwą.”
Sposobem życia członkinie niczym nie wyróżniają się z otaczającego ich środowiska, pracują w różnych zawodach.

Pragną przemieniać swoje otoczenie rodzinne, zawodowe… “od wewnątrz, poprzez życie zgodne z Ewangelią, oddane Bogu i Jego Kościołowi – jak mówią ich dokumenty – w Kościele, dla Kościoła i za Kościół”. Zachowują dyskrecję dotyczącą przynależności do Instytutu, żyjąc “pod wejrzeniem Ojca, który widzi w ukryciu” (por. Mt 6,4), wiedząc, że każdy nawet niezauważalny drobiazg naszej codzienności może być znakiem naszej miłości do Niego, albowiem tylko On zna nasze oddanie.

Formacja

W Instytucie formacja obejmuje następujące etapy: 3-letnia formacja początkowa, pierwsze śluby odnawiane następnie przez 5 lat, śluby wieczyste (zwane donacją). Członkinie Instytutu składają ślub czystości oraz przyrzeczenie życia w duchu ubóstwa i posłuszeństwa, tak jak to określa ich Reguła.

W dalszych latach formacji stałej, bieżącej, spotkania członkiń odbywają się raz w miesiącu, w wybraną sobotę i niedzielę, i obejmują dzień skupienia oraz studiowanie materiałów pogłębiających ich życie duchowe, zgodnie z charyzmatem Instytutu. Comiesięczne spotkania dla członkiń z terenu Polski południowej odbywają się w Krakowie, a dla członkiń z terenu Polski północno wschodniej – w Lublinie. Raz w roku przeżywają wspólne ośmiodniowe rekolekcje.

Założyciele

Julietta Molland i O. Józef Maria Perrin OP (Francja)

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda