Home Informator zakonówInstytuty świeckie Chrystusa Kapłana, Proroka i Króla

Chrystusa Kapłana, Proroka i Króla

Redakcja

Adres do korespondencji:
Zgromadzenie Sióstr Św. Jadwigi Królowej
ul. Sławkowska 24/3
31-014 KRAKÓW
z dopiskiem na kopercie dla Wspólnoty CHKPiK
e-mail:[email protected]

Założyciel: Ks. Bp Wacław Świerzawski.

Fundacja:
Wspólnota powstała w 1971 roku w Krakowie

Erygowanie w diecezji:
W 1999 roku Ks. Kardynał Franciszek Macharski erygował Wspólnotę jako publiczne stowarzyszenie wiernych.

Duchowość

Głównym rysem duchowości Wspólnoty jest umiłowanie Liturgii, wyrażane poprzez w pełni zaangażowane uczestnictwo w codziennej Eucharystii, uświęcenie każdego dnia modlitwą brewiarzową i osobistą oraz obcowanie ze słowem Bożym w codziennej lekturze i medytacji Pisma Świętego. Liturgia jest dla członkiń Wspólnoty źródłem i szczytem, do którego zmierzają, starając się naśladować Pana Jezusa na drodze praktykowania w życiu świeckim rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa oraz czwartej rady, wynikającej z indywidualnie wybranej przez każdą z członkiń jednej z tajemnic człowieczeństwa Chrystusa.

Cel

Celem Wspólnoty jest troska o poznanie i umiłowanie przez ludzi tajemnicy Boga obecnego i działającego w Liturgii Kościoła. Cel ten jest realizowany poprzez modlitwę i ofiarę podejmowaną za wszystkich ludzi, a w szczególności za kapłanów, by ich posługa była znakiem obecności Boga w świecie oraz aby owocowała coraz pełniejszym i świadomym uczestnictwem katolików świeckich w funkcji kapłańskiej, prorockiej i królewskiej Chrystusa.

Apostolstwo

Apostolstwo Wspólnoty, wynikające z jej duchowości i celu, to posługa liturgii poprzez modlitwę i ofiarę oraz dawanie świadectwa w życiu codziennym: zawodowym, społecznym i rodzinnym. Dewizą Wspólnoty jest zdanie św. Augustyna: dilige et qvod vis fae – miłuj i czyń co chcesz, co oznacza podejmowanie różnych obowiązków wynikających z obecności w świecie w duchu miłości Chrystusa. Każda z członkiń, wybierając którąś z tajemnic życia Chrystusa, nadaje indywidualny rys swojemu apostolstwu, wzbogacając apostolstwo całej Wspólnoty.

Terenem działania

Wspólnoty jest Archidiecezja Krakowska, ale członkinie pochodzą z różnych diecezji.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda