Home Informator zakonówInstytuty świeckie Elianum – Świecki Instytut Karmelitański

Elianum – Świecki Instytut Karmelitański

Redakcja

Dom Macierzysty

Świeckiego Instytutu Karmelitańskiego "Elianum"
32-063 Czerna 210
powiat Krzeszowice,
woj. małopolskie
tel. (012) 282-18-14

Świecki Instytut Karmelitański "Elianum" jest społecznością konsekrowanych katoliczek żyjących w świecie. Dążą one do doskonałej miłości i w ten sposób przez pełne zachowanie rad ewangelicznych oddają się całkowicie Bogu i apostolstwu.
Eliasz

Instytut jest gałęzią Karmelu. Za przykładem św. Eliasza – patrona Instytutu – członkinie żyją nieustannym pragnieniem spotkania z Bogiem żywym, trwają z radością w samotności i milczeniu, stosują środki zalecone przez świętych Karmelu, a zwłaszcza ducha pokuty i zaparcia się siebie. Za istotę swojego charyzmatu uważają życie oddane modlitwie, zwłaszcza liturgicznej i wewnętrznej oraz przyjacielskiemu obcowaniu z Bogiem wśród zajęć.

Instytut ma charakter świecki. Oznacza to, że w jego istotę wpisany jest dar "nowej i oryginalnej konsekracji", jaką wzbudził Duch Święty w odpowiedzi na naglące potrzeby naszych czasów. Członkinie pozostają w świecie w postawie służby tak, aby "w ich sercach świat był konsekrowany Bogu". W ten sposób uczestniczą w apostolskim posłannictwie Kościoła zarówno przez świadectwo życia chrześcijańskiego i wierność złożonym ślubom, jak i przez wprowadzanie Bożego ładu do rzeczy doczesnych.
Zasadniczo żyją samotnie lub przy rodzinach, ale łączy je głęboka więź wspólnotowa.

Eliasz – ikona
By nie ustawać w gorliwości, ustawicznie troszczą się o swój rozwój duchowy przez:
1. rekolekcje,
2. tygodniowe spotkania formacyjne,
3. dni skupienia,
4. rozmowy duchowe z przełożonymi.

Ich formacja obejmuje wszystkie dziedziny życia chrześcijańskiego i konsekrowanego, ma charakter wspólnotowy, jest stopniowa, systematyczna, oparta na opracowanym programie i trwa do końca życia:

  • formacja wstępna – aspirantura – trwa cztery lata i mogą z niej korzystać wszyscy szukający swojej drogi życiowej
  • formacja ścisła – kandydatury – trwa trzy lata i przygotowuje do złożenia ślubu czystości, ubóstwa, posłuszeństwa i przyrzeczenia pokory
  • okres ślubów czasowych – po 5 latach – jeśli członkini odpowiada wymaganym warunkom, zostaje dopuszczona do złożenia ślubów wieczystych
  • formacja ustawiczna – trwa do końca życia.

Historia

Świecki Instytut Karmelitański "Elianum" działa od 1947 r., ma aprobatę Kościoła i zatwierdzony został w 1991 r. przez Rzymską Kongregację Instytutów Życia Konsekrowanego.

Dom Macierzysty i rekolekcyjny wspólnoty mieści się w Czernej. Tam członkinie przeżywają swoje rekolekcje, dni samotności, tam też odbywają się spotkania różnych grup religijnych szukających ciszy i spotkania z Panem Bogiem.

Mieści się tam Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej, a piękny krajobraz czerneńskich wzgórz sprawia, że jest to prawdziwa oaza modlitwy.

Wszystkie dziewczęta szukające swojej drogi życiowej niech przyjadą, by u stóp Królowej Karmelu odnaleźć żywego Boga, radość obcowania z Nim i prosić też Ducha Świętego o światło w rozeznaniu swojego powołania.

www.kkis.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda