Instytut Terezjański
Kontakt: tel. 508 451 720 lub 46 862 34 84
http://instytut-terezjanski.
Jest to wspólnota ludzi świeckich, konsekrowanych o charakterze kontemplacyjno-apostolskim, żyjąca w małych zespołach lub pojedynczo.
Członkinie składają śluby praktykowania w życiu świeckim rad ewangelicznych:
Czystość – wyrażająca się w zachowaniu celibatu i ducha czystości – otwiera na Boga i ludzi,
Ubóstwo – wyzwalając od różnych przywiązań – rodzi gotowość do dzielenia się z innymi, do solidarności i do dialogu,
Posłuszeństwo – dążąc do tego, by zawsze wybierać dobro – wprowadza na drogi Boże.
Formacja pomaga realizować powołanie do życia konsekrowanego w świecie i przygotowuje do apostolstwa w trudnych warunkach dzisiejszego świata.
Etapy formacji:
- Próba wstępna
- Kandydatura – 2 lata przygotowań do ślubów czasowych
- 5 lat ślubów czasowych
- Wieczyste zaślubiny
- Nieustanne doskonalenie: duchowe, intelektualne, zawodowe, apostolskie
Apostolstwo członkiń Wspólnoty to przede wszystkim apostolstwo obecności i świadectwa. Żyjąc w świecie nawiązujemy osobiste kontakty z ludźmi i wspieramy ich zwłaszcza duchowo. Ożywione duchem dziecięctwa Bożego obejmujemy modlitwą wszystkich ludzi, a szczególnie kapłanów i młodzież. Zgodnie z powołaniem św. Teresy od Dzieciątka Jezus, jednym ze środków apostolstwa jest modlitwa za kapłanów, aby służąc ludowi Bożemu mogli łatwiej dążyć do osobistej świętości.
Pracujemy jako nauczycielki, katechetki, pielęgniarki i na innych powierzonych stanowiskach, w różnych środowiskach społecznych.
Instytut posiada członków współpracujących, którzy przyjmują jego duchowość i zobowiązują się w miarę możliwości do pomocy w pełnieniu zadań apostolskich
Głównym rysem duchowości Instytutu Terezjańskiego św. Teresy od Dzieciątka Jezus jest dążenie do miłowania Boga ponad wszystko i z tej miłości poświęcenie się służbie innym ludziom. Duchowość wspólnoty to “mała droga” św. Teresy z Lisieux, droga miłości, ufności i pokory. Przejawia się ona w modlitwie, chętnej ofierze i apostolskiej działalności, zwłaszcza w chrześcijańskim kształtowaniu dzieci i młodzieży.
Instytut terezjański założył w Świdrze k/Warszawy w roku 1930 ks. Kanonik Jan Majchrzycki, były profesor i rektor Seminarium Duchownego w Żytomierzu.
http://instytut-terezjanski.