Kanosjanki

Redakcja

Zgromadzenie Sióstr Córek Miłości z Canossy , Kanosjanki
Figlie della Carita Canossiane (FdCC)

Dane teleadresowe


Gosławice 102
33-122 Wierzchosławice
tel. (0-14) 675-21-34
fax: (0-14) 675-21-33
strona internetowa: www.kapucyni.ofm.pl/archiwum/kanossa.htm

Historia


Zgromadzenie Córek Miłości założyła 8 maja 1808 r. św. Magdalena di Canossa. Obserwując rzeczywistość przełomu XVIII i XIX w. w Europie zachodniej doszła do wniosku, że Chrystus nie jest miłowany, ponieważ nie jest znany. Aby temu zaradzić założyła żeńskie zgromadzenie córek miłości, a 23 maja 1831 r. zgromadzenie męskie synów miłości.
Obecnie (2007 r.) wspólnota kanosjanek liczy na świecie 3800 członkiń.

Źródłem życia duchowego kanosjanek jest serce Jezusa Ukrzyżowanego, a wzorem do naśladowania Maryja stojąca u stóp krzyża. W dzieleniu się dobrami duchowymi kanosjanki starają się odznaczać takimi cechami, jak: czułość, pokora i hojność. Działalność apostolska sióstr koncentruje się na katechezie, formacji ludzkiej i chrześcijańskiej, szczególnie ludzi młodych, oraz pomocy osobom samotnym, opuszczonym i cierpiącym.

Formacja w zgromadzeniu cechuje się: stopniowością, zindywidualizowaniem, stymulowaniem wzrostu od wewnątrz, pogłębianiem relacji z Bogiem i ludźmi, kształtowaniem uzdolnień do misji apostolskiej. Pragnieniem założycielki było sprawić, by Chrystus był przez wszystkich poznany. Siostry kanosjanki realizują to pragnienie. Pracują m.in. na misjach. Żyjąc obecnie w różnych środowiskach kulturowych przez swoje świadectwo głoszą to, co widziały, słyszały, kontemplowały przede wszystkim miłość Olca, która w Chrystusie dociera do każdego człowieka.

Z inspiracji kanosjanek powstały ruchy zrzeszające świeckich: Świeccy Misjonarze św. Magdaleny, Kanosjański Laikat Braci i Sióstr oraz Rodzina Kanosjańska. W Polsce ruchy te jeszcze nie istnieją. Kanosjanki wydają regularnie raz w miesiącu "List jedności’ , pismo adresowane do dziewcząt zainteresowanych pogłębieniem swojego życia religijnego i duchowego.

Założycielka


Św. Magdalena di Canossa urodziła się 1 marca 1774 r. w Weronie w rodzinie arystokratycznej. Bardzo wcześnie została osierocona. Będąc osobą niezwykle wrażliwą, szukała gorliwie swego powołania przez modlitwę i praktykę cnót ewangelicznych. Uczestnicząc w dramatycznych wydarzeniach społecznych, politycznych i kościelnych swego czasu, włączała się w różną działalność, m.in. charytatywną na rzecz ubogich i opuszczonych dzieci.

Postępując na drodze duchowej odkryła w ukrzyżowanym Chrystusie fundament swojej duchowości i misji. Odkrywszy powołanie, doszła do bolesnego stwierdzenia, że "Chrystus nie jest miłowany, ponieważ nie jest znany". Nie mogąc przejść obojętnie obok tych myśli, założyła 8 maja 1808 r. Zgromadzenie Córek Miłości, a następnie 23 maja 1831 r. Zgromadzenie Synów Miłości.

Magdalena di Canossa zmarła w Weronie 10 kwietnia 1835 r. Beatyfikowana została 7 grudnia 1941 r. przez papieża Piusa XII, a kanonizowana 2 października 1988 r. przez Jana Pawła II.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda