Home OpinieFelietony Dwa razy Wszystkich Świętych i dwa razy Zaduszki

Dwa razy Wszystkich Świętych i dwa razy Zaduszki

Redakcja

Czy wiecie, że franciszkanie dwa razy w roku obchodzą Wszystkich Świętych? Tak, tak! Raz wszystkich świętych Kościoła Katolickiego (1 listopada), a drugi raz wszystkich świętych swojego Zakonu Serafickiego (29 listopada).

Podobnie ma się u nich sprawa z dniem zadusznym. Raz obchodzą z całym Kościołem wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych (2 listopada), a raz wspomnienie tylko swoich wiernych zmarłych wielkiej franciszkańskiej rodziny (3 listopada).

We Wszystkich Świętych zakonnicy dziękują Bogu za piękne życie swoich sióstr i braci i cieszą się ich szczęściem wiecznym – niebem. W zaduszki proszą Boga o miłosierdzie i udział w radości życia wiecznego dla swoich zmarłych sióstr, braci, krewnych i dobrodziejów.

Za nich – podobnie jak wszyscy wierzący – przez pierwsze osiem dni listopada zdobywają odpust zupełny, a przez pozostałe dni tego miesiąca – odpust cząstkowy. Nawiedzają wówczas w stanie łaski uświęcającej ich groby, wyznają wiarę (Wierzę w Boga…) i odmawiają Modlitwę Pańską (Ojcze nasz…).

Praktykują też inne formy pomocy zmarłym, do których na co dzień zachęcają wiernych w swoich świątyniach. Celebrują msze święte za zmarłych, wykonują dobre uczynki w intencji, tych którzy odeszli i podejmują za nich dzieła pokutne (por. Katechizm Kościoła Katolickiego).

Franciszkanie 1 listopada – zgodnie z Regułą św. Franciszka – rozpoczynają post, który potrwa do Bożego Narodzenia.

jms

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda